Stowarzyszenie „Bractwo Rycerskie Kruk – Starostwa Rabsztyńskiego”

wpis w: Organizacje | 0

Bractwo Rycerskie Kruk powstało 17 października 2003 roku i od początku swej działalności z coraz większym stopniem angażowało się w coroczny Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie,  jako jego współorganizator. Bractwo powstało w ramach Stowarzyszenia ,,Zamek Rabsztyn’’ ponieważ z tego oto stowarzyszenia pochodzili pomysłodawcy powstanie lokalnego ruchu rycerskiego, oraz osoby chcące czynnie wspierać swoja osobą szeregi nowego bractwa. Nazwa bractwa wywodzi się z języka niemieckiego (Rabenstein) od pobliskiego zamku Rabsztyn, co oznacza ,,krucza skała’’. Rycerze za odtwarzany okres historyczny obrali XIV-XV w.

Ważnym dla stowarzyszenia był rok 2007 ponieważ dzięki aspiracją jego członków bractwo uzyskało osobowość prawną i zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Kruk Starostwa Rabsztyńskiego. W skład pierwszego zarządu wchodzą: Artur Payerhin – prezes, Karolina Jaworska – wiceprezes, Dawid Izdebski – Wiceprezes, Bartłomiej Fedorowicz – sekretarz, Daniel Jaworski – skarbnik.

Do roku 2010 Stowarzyszenie wykazywało się ogromną aktywnością. W maju 2008 roku było współorganizatorem Koncertu Charytatywnego ,, Rycerskie Serca’’, z którego całość dochodu została przekazana Warsztatom Terapii Zajęciowej dla Osób Niepełnosprawnych. W roku 2009 jednym z pośród wielu pokazów był wyjazd do Istebnej, gdzie to członkowie organizacji przez cały dzień gościli na obozie wakacyjnym dla dzieci i młodzieży z domów dziecka. Rycerze zorganizowali charytatywne pokazy walk, tańców i żywej historii, co spotkało się z ogromną wdzięcznością i uznaniem. Ważnym dla organizacji stała się opieka oraz promocja zamku w Rabsztynie, co przejawiło się w kilkukrotnym organizowaniu wycinek krzaków i samosiejek spowijających wzgórze zamkowe. W coroczny kalendarz wplatają się też pokazy, jakie bractwo prezentuje podczas samorządowych imprez okolicznościowych, gdzie promują równocześnie bogate historycznie tradycje naszego regionu. Ciekawym przedsięwzięciem było także uczestnictwo bractwa w czuwaniu przy grobie Chrystusa w kościele św. Andrzeja, podczas tegorocznych świąt Wielkiej Nocy. Organizacja zaprezentowała się także okazale podczas ostatnich Targów Wolontariatu, mających miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury.

Funkcjonowanie Bractwa obraca się również przede wszystkim wokół gościnnych wyjazdów na turnieje rycerskie. Najważniejszą imprezą dla bractwa jest coroczny turniej na zamku w Rabsztynie który odbywa się regularnie od roku  2003. Z każdym kolejnym turniejem impreza stawała się coraz bardziej rozbudowana i z biegiem czasu zaczęła cieszyć się ogromnym uznaniem wśród turystów, jak innych rekonstruktorów. Obecnie na turnieju stałymi elementami stały się pokazy rycerzy konnych, pokazy sokolnicze, turniej bojowy i łuczniczy, wieczorna bitwa o zamek oraz teatr ognia. Rabsztyński turniej od samego początku współorganizowany jest przy ścisłej współpracy rycerzy ze Stowarzyszeniem Zamek Rabsztyn oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury. W coroczny kalendarz bractwa wpisały się na stałe właśnie takie turnieje, jak te mające miejsce w Ogrodzieńcu, Raciborzu, Bielsku Białej, Lublinie, Dębnie, Nidzicy czy Zabrzu. W roku 2010 Bractwo brało także udział w rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem z okazji jej 600 rocznicy. Olkuscy rycerze znaleźli się w szeregach Chorągwi Mazowieckiej Księcia Janusza i przez ponad tydzień obozowali na polach Grunwaldu. Bractwo miało właśnie tam okazje dowieść swych umiejętności podczas licznych zmagań i turniejów, oraz samej inscenizacji bitwy, w której uczestniczyli rekonstruktorzy z całej Europy. Rycerze spotykają się regularnie w każdy piątek, gdzie to omawiają bieżące sprawy bractwa, oraz prowadzą warsztaty tańca średniowiecznego. W soboty natomiast prowadzone są treningi szermiercze i łucznicze.

Misja:
Misją Stowarzyszenia jest krzewienie wartości patriotycznych, historii, tradycji i kultury rycerstwa polskiego wśród społeczności lokalnej.

Artur Payerhin 16.12.10.