Warning: Use of undefined constant ‘1’ - assumed '‘1’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /pomost/wp-content/plugins/simple-visitor-counter-widget/index.php on line 215

Warning: Creating default object from empty value in /pomost/wp-content/themes/virtue/themeoptions/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /pomost/wp-content/plugins/simple-visitor-counter-widget/index.php:215) in /pomost/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych "Pomost" w Olkuszu http://pomost.rsm.olkusz.pl Mon, 27 May 2019 13:24:09 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.17 Podziękowanie http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=776 Mon, 27 May 2019 13:24:06 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=776 Więcej]]> Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” pragnie gorąco podziękować za dotychczasową współpracę. Ze względu na brak dofinansowania naszego projektu „Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „POMOST”  w roku bieżącym nie będziemy mogli kontynuować działalności w takim zakresie jak dotychczas.

Efekty naszego kilkunastoletniego współdziałania tj. Centrum Wsparcia i Państwa organizacji najlepiej przedstawią przywołane poniżej liczby: 50 zorganizowanych szkoleń zwiększających kompetencje pracowników naszych organizacji pozarządowych, 28 forów i dwie konferencje, wizyty studyjne podczas których „podpatrywaliśmy” nowe pomysły i rozwiązania, nowo powstałe NGOs, publikacje prezentujące osiągnięcia olkuskich stowarzyszeń i fundacji (8 numerów biuletynu „Pomost”, „Przewodnik po Olkuskich organizacjach pozarządowych”).

Najważniejszy wydaje się być jednak kapitał społeczny, który wspólnie budowaliśmy i budujemy. To właśnie dzięki integracji lokalnego środowiska Gmina Olkusz została uhonorowana w 2010 roku nagrodą Małopolskie Wektory Współpracy. Pierwsza lokata w Małopolsce nie tylko cieszyła, ale też obligowała do podnoszenia standardu. Dzięki wspólnemu uczestnictwu w projektach nasze organizacje są silniejsze, skuteczniejsze, a ich członkowie i pracownicy mają kompetencje niezbędne do zarządzania instytucjami III sektora. Wszystko to skutkuje coraz lepszą ofertą świadczoną na rzecz społeczności lokalnej.

Biorąc pod uwagę znaczenie współpracy pomiędzy organizacjami, pomimo zamknięcia Centrum, w dalszym ciągu deklarujemy naszą pomoc w postaci dzielenia się przez naszych ekspertów wiedzą specjalistyczną. Niestety nie możemy już udostępnić pomieszczenia na spotkania czy zebrania, gdyż zmuszeni byliśmy wypowiedzieć umowę jego najmu. Zapraszamy Państwa natomiast do naszego ośrodka integracyjno-aktywizacyjnego wBukownie (budynek po byłej szkole „Na Skałce” przy ul. Kolejowej 30). Tam będziecie mogli Państwo organizować szkolenia czy spotkania w trzech wyremontowanych salach.

Prezesom i członkom organizacji pozarządowych, a także wszystkim działającym społecznie niniejszym dziękujemy za poświęcenie swojego czasu dla dobra wspólnego.

]]>
XXVIII Olkuskie Forum Organizacji Pozarządowych http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=767 Fri, 04 Jan 2019 14:32:43 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=767 Więcej]]> Podsumowanie minionego roku i przedstawienie planów na nowy rok. Takie były główne tematy 28. Olkuskiego Forum Organizacji Pozarządowych. W spotkaniu, jakie odbyło się w minioną środę w olkuskim magistracie wzięło udział przeszło 20 przedstawicieli stowarzyszeń działających na terenie Miasta i Gminy Olkusz.

Zebranych powitał pan Jacek Imielski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych olkuskiego magistratu. Następnie głos zabrała pani Bożena Krok, Zastępca Burmistrza ds. Społecznych. W swoim wystąpieniu pogratulowała przedstawicielom olkuskich stowarzyszeń ich społecznej działalności i złożyła życzenia noworoczne. Przekazała także kalendarze i materiały promocyjne wydane przez magistrat. W imieniu olkuskich organizacji pozarządowych życzenia dla władz miasta i radnych złożył pan Jacek Ćmielewski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Następnie przedstawiciele stowarzyszeń przybliżali działalność swojej organizacji mówiąc nie tylko o dokonaniach minionego roku i planach na rozpoczynający się rok, ale także o problemach z jakimi muszą się borykać.  O swoich sukcesach i zamierzeniach mówili reprezentanci: Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser”, Stowarzyszenia na rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla wszystkich”, Stowarzyszenia Otwartych Serc Aktywnych Kobiet /SOS/, olkuskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Olkuskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, Polskiego Związku Niewidomych, Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”, olkuskiego oddziału PTTK, Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit”, Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego, Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO”, olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Bractwa Rycerskiego Kruk Starostwa Rabsztyńskiego. Podsumowując prezentację, pani burmistrz Bożena Krok pogratulowała tak szerokiej i różnorodnej działalności jaką podejmują olkuskie stowarzyszenia i przyznała, że to co usłyszała jeszcze bardziej utwierdza ją w przekonaniu, że warto inwestować w organizacje pozarządowe. Olkuskie Forum Organizacji Pozarządowych jest organizowane przez olkuski magistrat we współpracy ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser” w ramach projektu „Pomost”.

]]>
Razem można więcej: integracja na Jurze http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=761 Fri, 04 Jan 2019 14:12:39 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=761 Więcej]]> Właśnie skończyli pięć lat. Przez ten czas pokazali wielu osobom urokliwe zakątki Jury Krakowsko – Czestochowskiej. Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit” organizuje bezpłatne wędrówki po regionie, ale równie chętnie włącza się w akcje organizowane przez samorządy czy instytucje.

Osoby działające w stowarzyszeniu „Amonit” to ludzie z pasją, społecznicy „z krwi i kości”. Swoim historyczno – turystycznym zacięciem zarażają wiele osób. -Nasze hobby to krajoznawstwo w każdej postaci. Jeśli tylko mamy możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach,  nigdy nie odmawiamy. Współpracujemy na co dzień z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu czy Urzędem Gminy w Kluczach – tam zawsze możemy liczyć na materiały promocyjne. Współpracujemy także ze Związkiem Gmin Jurajskich – opowiada Agnieszka Lis z grupy „Amonit”.

Trudno zliczyć, ile osób przez minione pięć lat poznawało z „Amonitem” ziemię olkuską i nie tylko. Były wędrówki po Dolinie Będkowskiej czy Dolinie Wodącej, zdobywanie „Korony Klucz”, ale i dalsze wyprawy, jak zwiedzanie Chęcin i wspinaczka na Łysą Górę. A latem członkowie stowarzyszenia organizują prawdziwą gratkę dla młodszych i starszych – nocne wędrówki po Pustyni Błędowskiej. – My po prostu kochamy to, co robimy. I zawsze cieszy nas spory odzew na wydarzenia, do których zawsze się przygotowujemy. Zależy nam, aby jak najwięcej osób bez względu na wiek poznawało historię i przyrodnicze walory nie tylko naszego regionu  – mówi Agnieszka Lis. Nic dziwnego zatem, że są chętnie zapraszani tam, gdzie mogą podzielić się swoją wiedzą z ciekawymi historii i przyrody miłośnikami wędrówek. Oprowadzali mieszkańców śladami niepodległości po Olkuszu czy szlakiem dawnych olkuskich sklepów i knajp, uczestniczyli także w imprezach organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Członkowie „Amonitu” już planują wyprawy na kolejny rok. Wiadomo, że na pewno ponownie wezmą udział w Olkuskich Spacerach Historycznych, podczas których opowiedzą i pokażą wizerunki świętych w bazylice, czy odkryją uroki olkuskiej architektury od gotyku do modernizmu.

Oficjalnie jubileusz będziemy świętować w lutym przyszłego roku. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich naszych sympatyków i uczestników wędrówek – dodaje Agnieszka Lis.

 

 

]]>
Razem można więcej: pomaganie im się nie nudzi http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=754 Fri, 04 Jan 2019 13:55:21 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=754 Więcej]]> „Spełniamy piłkarskie marzenia” – tak brzmi hasło Olkuskiego Klubu Sportowego „Słowik”. O tym codziennie przekonuje się ponad 200 zawodników. Młodzi piłkarze swój talent wykorzystują do pomocy innym. Chęci i zapału im nie brakuje. W stowarzyszeniu „Słowiku” trenują dzieci i młodzież w wieku od 4 do 15 lat. Przez cały rok szlifują nie tylko piłkarskie umiejętności. Uczą się czegoś, co najważniejsze – niesienia pomocy innym. „Słowik” bowiem oprócz boiskowych zmagań chętnie włącza się w akcje charytatywne na rzecz tych najbardziej potrzebujących. Młodsi i starsi z prawdziwie sportowym zacięciem walczą o pomoc dla chorych dzieci.

Przedświąteczny okres to dobry czas, aby dać od siebie coś więcej niż zwykle. Tradycją stały się już Turnieje Charytatywne, gdzie oprócz grania o puchary, gramy również o zdrowie chorych dzieci. Pomogliśmy już niejednej małej duszyczce, zbierając fundusze na turnusy rehabilitacyjne i sprzęt medyczny. Mamy nadzieję, że w jakimś stopniu przyczyniliśmy się do poprawy jakości życia naszych małych bohaterów – mówi Rafał Pięta, założyciel i trener Słowika.

Młodzi piłkarze nie zapominają także o schroniskowych czworonogach. W tym roku po raz pierwszy zorganizowali akcję pod nazwą „Słowikowa Świąteczna Paka dla Bezdomnego Zwierzaka”. Zbierali karmę, koce i legowiska dla psów i kotów, które u progu Nowego Roku przekażą do schroniska „Rafik” w Bolesławiu.

Podajemy łapę psiakom, które niejednokrotnie znudziły się swoim właścicielom. Zwierzęta, podobnie jak ludzie: kochają, tęsknią i marzą o lepszym jutrze. Może całego świata nie zbawimy, ale chociaż w tym niezwykłym czasie wyślemy w obieg trochę ciepła i dobroci. A jak wiadomo, dobro lubi wracać, szczególnie do dzieci, które staramy się uczyć nie tylko gry w piłkę, ale także wychowywać na dobrych i czułych na krzywdę innych ludzi – dodaje Rafał Pięta.

Wiosną młodzi olkuscy piłkarze spod znaku Słowika organizują kolejny charytatywny turniej, tym razem na rzecz Julki Michoń z Pomorzan. „Żółto-niebieskim” pomaganie się nie nudzi! Jak widać przyjemność z uprawiania sportu łączą z pożytkiem niesienia pomocy. Tak właśnie spełniają się marzenia wielu osób – te dziecięce i piłkarskie.

]]>
Zaproszenie na XXVIII Olkuskie Forum Organizacji Pozarządowych http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=745 Tue, 18 Dec 2018 12:32:27 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=745 Zapraszamy przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta i Gminy Olkusz na XXVIII Olkuskie Forum Organizacji Pozarządowych, które odbędzie się 2 stycznia 2019r. o godz. 15.30 w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu – Sala Konferencyjna. ]]> Życzenia Świąteczne http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=737 Mon, 17 Dec 2018 14:34:57 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=737 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzymy Państwu
Prostej radości
Życzliwej obecności
Bezwarunkowej miłości
i  nadziei na piękne chwile w Nowym Roku

                                                                          Zespół Centrum Wspomagania Organizacji

                                                                 Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu

]]>
Razem można więcej: integracja mieszkańców kluczem do sukcesu http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=729 Tue, 11 Dec 2018 15:12:31 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=729 Więcej]]> Zedermanowi może pozazdrościć niejedna miejscowość. W sołectwie działa kilka stowarzyszeń i organizacji, które świetnie integrują mieszkańców. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w ostatnich kilku miesiącach udało się wywalczyć realizację paru inwestycji w ramach budżetów obywatelskich czy konkursów organizowanych przez samorządy lub prywatne firmy. Razem można więcej – mieszkańcy Zedermana zaledwie w kilka miesięcy udowodnili, ile w ten sposób można osiągnąć.

 

Latem Stowarzyszenie Realne Marzenia z Klubem Sportowym „Błysk” Zederman oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Zedermanie zgłosiło projekt budowy Fit – Parku do akcji prewencyjnej PZU „Pomoc to moc”. -Zdrowy tryb życia jest jedną z form profilaktyki w chorobach nowotworowych, układu oddechowego i układu krążenia, dlatego chcemy go promować. Nasz Fit – Park będzie ośrodkiem, promującym aktywny, zdrowy i sportowy tryb życia. Wszystkie osoby korzystające z parku będą małymi kroczkami wdrażać się do systematycznego stosowania ćwiczeń podnoszących tężyznę fizyczną – tak uzasadnili pomysł sportowo – rekreacyjnej inicjatywy jej autorzy.

Dzięki wsparciu internautów z funduszu prewencyjnego PZU udało się pozyskać środki na realizację inwestycji. Teraz mieszkańcy i przyjezdni mają świetne miejsce do spędzania wolnego czasu. Jednym słowem – to miejsce dla spotkań całych pokoleń.

Sołectwo może poszczycić się świetnym wynikiem w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Mobilizacja mieszkańców sprawiła, że w Zedermanie zrealizowane zostaną aż trzy zadania na łączną kwotę 175 tys. złotych: remont remizy OSP, ogrodzenie i oświetlenie boiska sportowego Błysku Zederman, wykonanie piłkochwytów koło boiska wielofunkcyjnego.

 

Zederman bryluje nie tylko w powiecie olkuskim, ale i w skali Małopolski. W tym roku to właśnie to sołectwo zwyciężyło w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski „Niezwykła Małopolska Wieś 2018 w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś”.  Docenione zostało zaangażowanie lokalnej społeczności, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, LKS – u Błysk w działania na rzecz swojego sołectwa, a także włączanie się w różnego rodzaju inicjatywy.

Koniec roku przyniósł kolejną dobrą informację – Zederman został jednym ze zwycięzców Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na zadanie Stowarzyszenia Zederman „Pielęgnowanie wartości kulturalnych poprzez reaktywację zespołu regionalnego Małe Zedermianki” uzyskano 99 962,00 złotych. Dzięki temu powstanie zespół złożony z 24 uczniów z klas III – VIII miejscowej szkoły podstawowej. Dzieci i młodzież poznają ludową sztukę, a ich występy z pewnością dostarczą wielu miłych chwil publiczności.

 

Zederman nie spoczywa na laurach. Mieszkańcy walczą jeszcze o modernizację boiska w projekcie LKS – u Błysk Zederman, złożonym do programu PZU „Pomoc to moc”. Dzięki wyrównaniu nawierzchni, oświetleniu obiektu, rozbudowie trybun czy zamontowaniu monitoringu miejsce to stanie jeszcze bardziej bezpieczne dla jego użytkowników.

 

]]>
Zaproszenie na szkolenie http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=726 Tue, 27 Nov 2018 15:52:18 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=726 Więcej]]> Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu zaprasza przedstawicieli olkuskich organizacji pozarządowych a szczególnie Ochotniczych Straży Pożarnych na szkolenie pt:„Aspekty prawne i rachunkowość NGO, z uwzględnieniem nowych przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie sprawozdania finansowego za 2017r.”, które odbędzie się w dniu 08 grudnia 2018 roku o godzinie 9.00 w sali konferencyjnej przy ulicy Króla Kazimierza Wielkiego 12 /budynek PSS Społem/.

Zgłoszenia na szkolenie przyjmujemy do 05 grudnia 2018 roku. Liczba miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia można uzyskać w Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego 12, pok. 20, tel. 32 646 55 53, e-mail: pomost@rsm.olkusz.pl

 

W ramach szkolenia przedstawiona zostanie niezbędna wiedza w zakresie aspektów prawnych i rachunkowych, m.in. ułatwiająca przygotowanie sprawozdania finansowego w organizacjach pozarządowych z uwzględnieniem najnowszych zmian. Na szkoleniu omówione zostaną najważniejsze aspekty prawny w obszarze działalności statutowej i gospodarczej i zmiany w rachunkowości organizacji pozarządowych, w tym istota tworzenia rachunku zysków i strat, bilansu oraz innych dokumentów w świetle nowego sprawozdania finansowego obowiązującego za 2017r.  Szkolenie będzie wprowadzało uczestników w temat źródeł finansowania i rachunkowości.

 

Program szkolenia:

Część I

  1. Aspekty prawne prowadzenia działalności statutowej i gospodarczej w NGO.
  • Pojęcie działalności nieodpłatnej, odpłatnej i gospodarczej;
  • Praktyczne problematyka w omawianym zakresie realizacji działalności nieodpłatnej, odpłatnej i gospodarczej.
  • Aspekty prawne pozyskiwania przychodów i ponoszenia kosztów w NGO.

 

Część II

 

  1. Rachunkowość organizacji pozarządowych.
  • Rachunkowe wyodrębnienie działalności statutowej i gospodarczej.
  • Różnice pomiędzy działalnością nieodpłatną, odpłatną i gospodarczą.
  • Ustalenie przychodów, kosztów i wyniku finansowego na działalności nieodpłatnej, odpłatanej i gospodarczej.

 

  1. Sprawozdanie finansowe za 2017r.
  • Zasady sporządzania sprawozdania finansowego zgodnie z treścią załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości.
  • Zasady przygotowania sprawozdania finansowego na bazie załącznika nr 6 do ustawy o rachunkowości.
  • Modyfikacja treści rachunku zysków i strat na podstawie ustawy o rachunkowości uwzględniająca działalność nieodpłatną, odpłatną i gospodarczą.
  • Modyfikacja treści bilansu. 
  • Sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego w świetle obowiązujących przepisów.
  • Sprawozdanie finansowe a rozliczenie z fiskusem.
  1. Sprawozdanie finansowe a CIT w organizacjach pozarządowych.

   

 

Wykładowca:

 

Justyna Bartosiewicz

Absolwentka studiów magisterskich z zakresu finansów publicznych i podatków, kontynuowała edukację na studiach podyplomowych z zakresu rachunkowość, a następnie z audytu wewnętrznego i kontroli finansowej. Skończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2015 roku ukończyła studia podyplomowe „Menager Ekonomii Społecznej”.

Justyna Bartosiewicz, jako ekspert w zakresie oceny projektów EFS POWER, posiada certyfikaty Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju potwierdzający zakończenie szkoleń i zdanie egzaminu w obszarze kwalifikowalności wydatków oraz wytycznych w zakresie trybów wyborów projektów na lata 2014 – 2020.

Autorka publikacji poświęconych tematyce aspektów prawnych, rachunkowych i podatkowych oraz dotyczących podmiotów ekonomii społecznej i pomocy publicznej.

Trener, wykładowca i doradca.

Jest prezesem dwóch spółek oraz Fundacji, posiada certyfikat księgowy Ministerstwa Finansów (certyfikat nr 56325/2012), zajmuje się przede wszystkim rachunkową i podatkową obsługą podmiotów ekonomii społecznej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując wiele lat w Izbie Skarbowej w Katowicach oraz w Urzędzie Miasta Katowice, Pełniła również funkcję członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

 

 

 

]]>
Razem można więcej: gwiazdkowa pomoc na parkiecie http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=713 Mon, 19 Nov 2018 15:22:48 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=713 Więcej]]> Stowarzyszenie Piłki Ręcznej w Olkuszu znane jest przede wszystkim z rozgrywek na najwyższych szczeblach. „Srebrne Lwice” zna każdy. SPR to nie tylko ligowe mecze, ale i pomoc potrzebującym dzieciom.

W sezonie dostarczają kibicom wielu emocji, mają rzesze wiernych kibiców, promują Olkusz w całym kraju. To tylko jedna strona SPR – u. Od kilku lat Stowarzyszenie mocno angażuje się w pomoc najmłodszym, pokrzywdzonym przez los mieszkańcom. Co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia szczypiornistki zamieniają ligowe koszulki na czapki św. Mikołaja – niosą radość i sprawiają, że na potrzeby chorych maluchów otwiera się wiele serc. To wszystko w ramach Gwiazdkowego Turnieju Charytatywnego, który już na stałe wpisał się do kalendarza olkuskich imprez. Tym razem nie liczą się wyniki, punkty czy puchary. Ważne, aby w jak największym stopniu pomóc głównym bohaterom turniejów, czyli dzieciom, dla których organizowane są coroczne akcje. W trakcie charytatywnych imprez prowadzone są zbiórki pieniędzy czy licytacje rożnego rodzaju przedmiotów. Kibice mają wielkie serca i nigdy nie zawodzą. Oni też wiedzą, że razem można więcej.

-Turniej jest wyjątkowy. W tym roku będzie to już IX edycja. Celem nadrzędnym jest oczywiście pomoc tym najbardziej potrzebującym. To jest najważniejsze i o ten „uśmiech” walczymy. Często osoby i ich rodziny, którym kiedyś staraliśmy się pomóc, pomagają nam w każdej kolejnej imprezie. Świetną sprawą jest widzieć, jak ta pomoc przekłada się na poprawę życia i zdrowia, chociażby w najmniejszym stopniu. No i w każdym roku możemy liczyć na darczyńców, którzy wiedzą, jak ważna jest pomoc dla innych. Część z nich już przed turniejem ma przygotowane obrazy, grafiki czy pamiątki sportowe. Cieszą się, że mogą być wtedy z nami. Bardzo im wszystkim dziękuję. Są po prostu wielcy! – opowiada prezes SPR-u Marcin Kubiczek.

Członkowie Stowarzyszenia świetnie zdają sobie sprawę, że czym więcej zaangażowanych osób i instytucji, tym lepsze efekty akcji. Dlatego do pomocy najmłodszym chętnie zapraszają innych sportowców i kibiców, podejmują również współpracę z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji czy samorządami. A ci nigdy nie odmawiają pomocy.

– W organizacji turnieju pomaga nam bardzo wiele osób. Nasi kibice, nasze zawodniczki, trenerzy, sędziowie, ale i te najmłodsze dzieciaki wraz ze swoimi rodzinami. Mamy pieką ciasta, dzieci sprzedają pamiątki na kiermaszu. Pomagają sportowcy z całego kraju, ale i z za granicy. Mamy świetną współpracę z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który jest współorganizatorem turnieju. W takiej imprezie równie ważny jest aspekt wychowawczy wszystkich pracujących przy przygotowaniu turnieju, którzy przychodzą na niego i chcą po prostu pomóc. Widzę, że osoby, które współtworzą taką imprezę charytatywną, są bardzo zadowolone i dumne, że mogły komuś pomóc. My tym młodym ludziom dajemy możliwość, a oni mogą „góry przenosić”. Pracować z nimi jest czymś niezwykłym. W naszym Klubie są już dzieci 6-letnie, które obserwując takie wydarzenie uczą się. Przy organizacji I Turnieju Charytatywnego jeszcze ich nie było na świecie, a dzisiaj współtworzą coś wyjątkowego. Kiedyś w przyszłości, to one będą tworzyły takie imprezy i one będą uczyły i wychowywały kolejne pokolenia. Bardzo ważne, aby tak właśnie było. Wszystkim tym, którzy nam pomagają, należą się wielkie podziękowania. Pamiętajcie. bez Was nie gramy! – dodaje Marcin Kubiczek.

]]>
Razem można więcej: Zamek tętniący życiem http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=703 Mon, 05 Nov 2018 14:51:52 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=703 Więcej]]>  

Od ponad 18 lat zamek Rabsztyn to ich drugie życie. Starają się, aby warownia tętniła życiem i była coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. Członkowie Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” wiedzą, że dzięki współpracy z różnego rodzaju instytucjami ich praca przynosi spore efekty.

Pomysłodawcą i pierwszym prezesem Stowarzyszenia był Marian Maryszewski. Od ośmiu lat funkcję tę pełni Jacek Sypień, znany olkuski historyk i regionalista. Szczególnie bliskie są mu kwestie dotyczące prac, jakie od kilku lat prowadzone są na zamku.

– Kiedy zakładaliśmy stowarzyszenie naszym głównym celem było uratowanie ruin zamku przed zniszczeniem oraz pomoc przy pracach porządkowych i remontowych na terenie zamku. Od wielu lat wszelkie prace na zamku prowadzi gmina Olkusz, która jest właścicielem obiektu. Bardzo się cieszę, że władze gminy skutecznie pozyskują na ten cel środki zewnętrzne i zamek się zmienia na naszych oczach. Zamek jest administrowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. My skupiamy się na promowaniu zamku oraz organizowaniu różnych imprez związanych z Rabsztynem.  Wydajemy foldery, książki pocztówki, czy kalendarze poświęcone historii zamku Rabsztyn, organizujemy konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie, a także zloty turystyczne i plenery malarskie. Poprzez naszą działalność chcemy uświadamiać mieszkańcom ziemi olkuskiej, jak cennym zabytkiem jest zamek i jak bogatą ma historię, ale chcemy także zachęcać mieszkańców, głównie Małopolski i województwa śląskiego do odwiedzania Rabsztyna i uczestniczenia w wydarzeniach, jakie tam są organizowane. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

Jak stowarzyszenie promuje zamek? Sztandarowym wydarzeniem jest Turniej Rycerski, współorganizowany z władzami miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Impreza co roku przyciąga tłumy, wśród których sporo osób przyjeżdża spoza powiatu olkuskiego. Stałych bywalców, którzy wracają tu co rok, nie brakuje.

Stowarzyszenie nie tylko współorganizuje zamkowe imprezy, ale też upowszechnia wiedzę na temat olkuskiego zabytku, m. in. na różnego rodzaju konferencjach oraz w publikacjach.

Stowarzyszenie krzewi wiedzę o zamku na różne sposoby. Od sześciu lat organizowany jest plener plastyczny, w którym chętnie uczestniczą zarówno młodzi ludzie, jak i seniorzy, choćby z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prace można później oglądać na poplenerowych wystawach. Każda okazja jest dobra, aby promować warownię – zdjęcia prac uczestników ukazują się w specjalnie wydawanym kalendarzu. Od pięciu lat pod zamkiem odbywają się zloty turystyczne podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Ich uczestnicy nie tylko poznają historię zamku, ale także dobrze się bawią. Do wielu z podejmowanych działań niezbędna jest współpraca z instytucjami, organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim pasjonatami zamku.

– Wiadomo, że nie bylibyśmy w stanie zrobić wiele bez współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami, prywatnymi firmami, a przede wszystkim pasjonatami zamku. Jestem przekonany, że efekty takiej współpracy są korzystne przede wszystkim dla zamku. Trudno wymienić wszystkich partnerów z którymi współpracowaliśmy w ciągu 18 lat działalności naszego stowarzyszenia i z góry przepraszam, jeśli kogoś pominąłem. Bardzo cenię sobie pomoc ze strony samorządów, a zwłaszcza olkuskiego magistratu, które przekazują środki w ramach otwartych konkursów ofert na realizację konkretnych projektów. Wiele projektów realizujemy wspólnie z ośrodkami kultury, a zwłaszcza z olkuskim MOK, a także z olkuską biblioteką i nadleśnictwem, czy galerią BWA. Dzięki współdziałaniu z olkuską Socjalizacyjną Placówką Opiekuńczo – Wychowawczą i PCPR od pięciu lat organizujemy pod zamkiem zloty turystyczne podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Współpracujemy także ze szkołami, czy klubami osiedlowymi. Stale współpracujemy z olkuskim PTTK, gdzie mieści się nasza siedziba, czy stowarzyszeniami Wszyscy dla wszystkich i olkuskim kołem światowego związku żołnierzy AK. Cenię sobie także współpracę z olkuskimi firmami, które pomagają nam przy konkretnych projektach i mediami, które o nich informują. Takim przykładem udanej współpracy wielu podmiotów było zorganizowane w tym roku po raz pierwszy święto Szlaku Orlich Gniazd na zamku Rabsztyn. Ale przede wszystkim cieszę się, że możemy liczyć na ludzi z pasją, którzy dzielą się swoimi pomysłami, a niektórzy dołączają do nas, aby móc je realizować. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na zamek, to serdecznie zapraszamy. – uważa Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

 

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu

 

Zdjęcia:

Plener_2018.jpg – Podczas VI Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn z duchem czasów”. Czerwiec 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Turniej_2018.jpg – XIV Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie. Lipiec 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Turniej_tablica_2018.jpg – Odsłonięcie tablicy pamięci założyciela i pierwszego prezesa stowarzyszenia Mariana Maryszewskiego podczas XIV Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie. Lipiec 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Zlot_rabsztyn_2018.jpg – Uczestnicy V Zlotu Turystycznego Rabsztyn 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Wystawa_2018.jpg – Podczas otwarcia wystawy prac z VI Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn z duchem czasów” w olkuskim MOK. Październik 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

 

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

 

]]>