Razem można więcej: integracja na Jurze

wpis w: Aktualności | 0

Właśnie skończyli pięć lat. Przez ten czas pokazali wielu osobom urokliwe zakątki Jury Krakowsko – Czestochowskiej. Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit” organizuje bezpłatne wędrówki po regionie, ale równie chętnie włącza się w akcje organizowane przez samorządy czy instytucje.

Osoby działające w stowarzyszeniu „Amonit” to ludzie z pasją, społecznicy „z krwi i kości”. Swoim historyczno – turystycznym zacięciem zarażają wiele osób. -Nasze hobby to krajoznawstwo w każdej postaci. Jeśli tylko mamy możliwość uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach,  nigdy nie odmawiamy. Współpracujemy na co dzień z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu czy Urzędem Gminy w Kluczach – tam zawsze możemy liczyć na materiały promocyjne. Współpracujemy także ze Związkiem Gmin Jurajskich – opowiada Agnieszka Lis z grupy „Amonit”.

Trudno zliczyć, ile osób przez minione pięć lat poznawało z „Amonitem” ziemię olkuską i nie tylko. Były wędrówki po Dolinie Będkowskiej czy Dolinie Wodącej, zdobywanie „Korony Klucz”, ale i dalsze wyprawy, jak zwiedzanie Chęcin i wspinaczka na Łysą Górę. A latem członkowie stowarzyszenia organizują prawdziwą gratkę dla młodszych i starszych – nocne wędrówki po Pustyni Błędowskiej. – My po prostu kochamy to, co robimy. I zawsze cieszy nas spory odzew na wydarzenia, do których zawsze się przygotowujemy. Zależy nam, aby jak najwięcej osób bez względu na wiek poznawało historię i przyrodnicze walory nie tylko naszego regionu  – mówi Agnieszka Lis. Nic dziwnego zatem, że są chętnie zapraszani tam, gdzie mogą podzielić się swoją wiedzą z ciekawymi historii i przyrody miłośnikami wędrówek. Oprowadzali mieszkańców śladami niepodległości po Olkuszu czy szlakiem dawnych olkuskich sklepów i knajp, uczestniczyli także w imprezach organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Członkowie „Amonitu” już planują wyprawy na kolejny rok. Wiadomo, że na pewno ponownie wezmą udział w Olkuskich Spacerach Historycznych, podczas których opowiedzą i pokażą wizerunki świętych w bazylice, czy odkryją uroki olkuskiej architektury od gotyku do modernizmu.

Oficjalnie jubileusz będziemy świętować w lutym przyszłego roku. Już dziś serdecznie zapraszamy wszystkich naszych sympatyków i uczestników wędrówek – dodaje Agnieszka Lis.