Razem można więcej: integracja mieszkańców kluczem do sukcesu

wpis w: Aktualności | 0

Zedermanowi może pozazdrościć niejedna miejscowość. W sołectwie działa kilka stowarzyszeń i organizacji, które świetnie integrują mieszkańców. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w ostatnich kilku miesiącach udało się wywalczyć realizację paru inwestycji w ramach budżetów obywatelskich czy konkursów organizowanych przez samorządy lub prywatne firmy. Razem można więcej – mieszkańcy Zedermana zaledwie w kilka miesięcy udowodnili, ile w ten sposób można osiągnąć.

 

Latem Stowarzyszenie Realne Marzenia z Klubem Sportowym „Błysk” Zederman oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Zedermanie zgłosiło projekt budowy Fit – Parku do akcji prewencyjnej PZU „Pomoc to moc”. -Zdrowy tryb życia jest jedną z form profilaktyki w chorobach nowotworowych, układu oddechowego i układu krążenia, dlatego chcemy go promować. Nasz Fit – Park będzie ośrodkiem, promującym aktywny, zdrowy i sportowy tryb życia. Wszystkie osoby korzystające z parku będą małymi kroczkami wdrażać się do systematycznego stosowania ćwiczeń podnoszących tężyznę fizyczną – tak uzasadnili pomysł sportowo – rekreacyjnej inicjatywy jej autorzy.

Dzięki wsparciu internautów z funduszu prewencyjnego PZU udało się pozyskać środki na realizację inwestycji. Teraz mieszkańcy i przyjezdni mają świetne miejsce do spędzania wolnego czasu. Jednym słowem – to miejsce dla spotkań całych pokoleń.

Sołectwo może poszczycić się świetnym wynikiem w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Mobilizacja mieszkańców sprawiła, że w Zedermanie zrealizowane zostaną aż trzy zadania na łączną kwotę 175 tys. złotych: remont remizy OSP, ogrodzenie i oświetlenie boiska sportowego Błysku Zederman, wykonanie piłkochwytów koło boiska wielofunkcyjnego.

 

Zederman bryluje nie tylko w powiecie olkuskim, ale i w skali Małopolski. W tym roku to właśnie to sołectwo zwyciężyło w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski „Niezwykła Małopolska Wieś 2018 w kategorii „Nowatorska Małopolska Wieś”.  Docenione zostało zaangażowanie lokalnej społeczności, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, LKS – u Błysk w działania na rzecz swojego sołectwa, a także włączanie się w różnego rodzaju inicjatywy.

Koniec roku przyniósł kolejną dobrą informację – Zederman został jednym ze zwycięzców Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na zadanie Stowarzyszenia Zederman „Pielęgnowanie wartości kulturalnych poprzez reaktywację zespołu regionalnego Małe Zedermianki” uzyskano 99 962,00 złotych. Dzięki temu powstanie zespół złożony z 24 uczniów z klas III – VIII miejscowej szkoły podstawowej. Dzieci i młodzież poznają ludową sztukę, a ich występy z pewnością dostarczą wielu miłych chwil publiczności.

 

Zederman nie spoczywa na laurach. Mieszkańcy walczą jeszcze o modernizację boiska w projekcie LKS – u Błysk Zederman, złożonym do programu PZU „Pomoc to moc”. Dzięki wyrównaniu nawierzchni, oświetleniu obiektu, rozbudowie trybun czy zamontowaniu monitoringu miejsce to stanie jeszcze bardziej bezpieczne dla jego użytkowników.