„Razem” na plenerowym spotkaniu ze Sztuką

wpis w: Aktualności | 0

25 czerwca b.r. w niezwykle urokliwym Zespole Parkowo – Pałacowym w Młoszowej członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Witeradów „Razem” wzięli udział w plenerowej prezentacji operetki „Noc w Wenecji” w wykonaniu artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Wydarzenie to wpisuje się w realizowane przez Stowarzyszenie „Razem” działania na rzecz wspierania wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju oświatowo – kulturalnego wsi Witeradów.

„Widzieć, by wiedzieć więcej” i aktywnie działać w obszarze kultury, edukacji, pomocy społecznej, wspierania demokracji oraz budowania zaangażowanej postawy obywatelskiej to główne cele stowarzyszenia skutecznie realizowane od 2004 roku.

Plenerowa prezentacja operetki „Noc w Wenecji” – działa mistrza gatunku Jahanna Straussa syna zostało wystawione w ramach projektu „Muzyczne opowieści w Małopolsce”, który przygotowało Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Trzebini i Regionu przy wsparciu Województwa Małopolskiego i wpisało się w cykl imprez o charakterze kulturalnym, przypadających na tegoroczne XXII Dni Trzebini.

Najstarsze wzmianki dotyczące Młoszowej pochodzą z XIV w. Kajetan Florkiewicz, adwokat z Kęt, zakupił dobra młoszowskie w 1798 roku. Jego syn Juliusz Ozdoba Florkiewicz postanowił dokonać nie lada mistyfikacji i „postarzyć” dwór, przebudowując go tak, by nadać mu charakter bardziej „starożytny”, co zasugerować miało jego datowanie na czasy wcześniejsze. Skrzętnie spreparowana historia obiektu miała potwierdzać te tezę. Wnuk Florkiewiczów Juliusz Potocki po przejęciu majątku w 1898 roku gruntownie przebudowuje rezydencje z uwzględnieniem modnego wówczas wzornictwa francuskiego. Dziś Zespół Pałacowo – Parkowy wraz z obiektami wchodzącymi w jego skład to stylowa dominacja neogotyku.

Raz w roku na terenie kompleksu parkowego w Młoszowej, każdy, komu w duszy gra muzyka, a sercu bliska i droga ponad wszystko jest sztuka, może doświadczyć w tym miejscu czegoś, co pozwala w zdominowanym przez hałas i pośpiech świecie, odkryć niepowtarzalną harmonie natury i sztuki.

Operetka będąc tutaj gościnnie zyskała status stałego i jakże bardzo wyczekiwanego gościa. Stylowa wielobarwność a nawet multigatunkowość same w sobie decydują o niezwykłości operetki. Tutaj historię opowiada zarówno słowo jak i muzyka. Emocje wyrażają śpiew i taniec, zaś wrażeń estetycznych dostarczają misternie wykonane stroje i dekoracje, które są głosem epoki, świadkiem minionych czasów.

W plenerze dodatkowym atutem dla sztuki, która przemawia ze sceny jest bliskość natury, która nie stanowi przeciwwagi, ale jest źródłem harmonii. Śpiew ptaków, szum drzew i połyskujące w ciemności robaczki świętojańskie, przelatujące tuż obok nas nadały tej nocy i temu wydarzeniu niezwykłości, której nie da się z niczym innym porównać. Dwie, a nawet trzy historie – historia pewnego karnawału w Wenecji, historia młoszowskiej rezydencji oraz poprzez uczestnictwo w wydarzeniu historia Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Witeradów „Razem” spotkały się, by tworzyć wspólną historię w jedności z naturą i sztuką.

Jak ma nadzieję prezes Stowarzyszenia Jadwiga Zbieg piątkowe plenerowe spotkanie ze sztuką to początek nowej tradycji.

Zatem do zobaczenia na kolejnym spotkaniu!