Stowarzyszenie Otwartych Serc Aktywnych Kobiet /SOS/

wpis w: Organizacje | 0

Stowarzyszenie „Otwartych Serc Aktywnych Kobiet SOS” w Olkuszu rozpoczęło działalność 12.05.2000 roku. Jest organizacją pozarządową non-profit, która nie prowadzi działalności gospodarczej i aktywnie działa na terenie powiatu olkuskiego. Organizacja powstała w wyniku spotkania ludzi, którzy poczuli się odpowiedzialni za społeczne skutki niesprawiedliwości, za los ludzi pokrzywdzonych, którzy nie mogą lub nie potrafią podołać wymogom życia społecznego, których nasze społeczeństwo spycha na margines życia.

Środki finansowe na działalność oraz wyposażenie pozyskuje ze składek członkowskich, projektów, oraz darowizn ludzi dobrej woli. Misją Stowarzyszenia jest niesienie pomocy ludziom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej i nieszczęściu. Prezesem stowarzyszenia jest Pani Krystyna BARGIEŁ.

W 2007 roku Stowarzyszenie otrzymało status organizacji pożytku publicznego.

W 2008 roku Stowarzyszenie zostało zgłoszone przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz do nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego „Kryształy Soli”. Jest to nagroda dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Organizacja otrzymała dyplom półfinalisty za całokształt działań realizowanych na rzecz mieszkańców Małopolski.

Stowarzyszenie podejmuje działania na rzecz aktywnego uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społeczności, prezentuje ich możliwości i osiągnięcia twórcze na ogólnodostępnych wystawach, targach, przedstawieniach. Świadczy także pomoc finansową oraz rzeczową osobom niepełnosprawnym. Stowarzyszenie zorganizowało festyn z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, sprawiając tym samym wielką radość zarówno osobom niepełnosprawnym intelektualnie jak i innym uczestnikom z terenu całego powiatu, którzy wzięli udział w obchodach. W festynie udział wzięło 200 osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie pomaga w znalezieniu zatrudnienia oraz w utrzymywaniu stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.

Każdego roku dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci z biednych rodzin organizowane są spotkania integracyjne, okazjonalne oraz imprezy plenerowe. Nawiązano także współpracę z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu.

Integracja uwieńczona jest wystawianiem prac artystycznych oraz wspólnymi spektaklami.

Stowarzyszenie w ramach swej działalności współfinansuje zakup materiałów potrzebnych na wykonanie stroików i kartek świątecznych dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu, pomogło w dofinansowaniu zielonej szkoły oraz obozu wędrownego dla dzieci z powiatu olkuskiego, a także zorganizowało wyjazd dla 17 uczniów – członków zespołu teatralnego „Szkolne Skrzaty” ze szkoły podstawowej w Chełmie na VII Międzynarodowy Festiwal Twórczości Szkolnej San Remo /Włochy/

„SOS” zorganizuje również letnie i zimowe wyjazdy dzieciom, dla których była to jedyna okazja na wakacyjny wypoczynek poza miejscem zamieszkania.

W grudniu 2002 roku Stowarzyszenie, wychodząc naprzeciw osobom szczególnie skrzywdzonym przez los, utworzyło Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób z upośledzeniem intelektualnym. W chwili obecnej z Warsztatów korzysta 25 uczestników z terenu powiatu olkuskiego. W ramach rehabilitacji zawodowej i społecznej prowadzi się terapię zajęciową w pięciu pracowniach: zaradności życiowej, rękodzieła, gospodarstwa domowego, krawiecko – dziewiarskiej, artystyczno-fotograficznej. Prowadzona jest terapia ruchowa, psychoterapia, elementy terapii rodziny, trening ekonomiczny, trening higieniczny oraz rekreacja w plenerze np. hipoterapia. W ramach rehabilitacji ruchowej działa klub sportowy „Tajfuny”. Uczestnicy co roku zdobywają medale na olimpiadach specjalnych. Solidarnie z rodzicami czynione są starania aby uczestnicy rozwijali umiejętności samodzielnego życia, cieszyli się dniem codziennym, podejmowali zatrudnienie i swobodnie poruszali się w świecie ludzi zdrowych.

Stowarzyszenie dla uczestników WTZ przygotowało nową pracownię komputerowo- poligraficzną. W dzisiejszym świecie umiejętność obsługi komputera jest tak oczywista jak umiejętność czytania i pisania.

W 2006 roku Stowarzyszenie objęło opieką 30 dzieci z trudnych środowisk wychowawczych i materialnych, oraz 10 uczestników z niepełnosprawnością intelektualną. Zadanie „Wspólna Droga – Wspólny Cel” było realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

W 2007 roku przy wsparciu finansowym Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz udało się pomóc grupie 15 dzieci poprzez zorganizowanie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Stokrotka”.

Celem organizacji jest, aby osoby niepełnosprawne były wśród ludzi, korzystały z życia i miały szansę na rozwój, aby dzieci przebywające w trudnych środowiskach wychowawczych miały możliwość poprawy wyników w nauce, lepszy kontakt z rówieśnikami, czuły się dowartościowane, potrzebne i czyniły starania, aby być inaczej postrzegane w środowisku. Stowarzyszenie chce prowadzić zajęcia integracyjne dla dzieci, młodzieży i wykorzystać tkwiący w nich potencjał do zajęć z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie oraz z osobami starszymi.