Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe

wpis w: Organizacje | 0

Sport ludowy w powiecie olkuskim rozpoczął działalność w ramach w spółdzielczości wiejskiej „Samopomoc Chłopska” w Olkuszu, gdzie powstało stanowisko instruktora do spraw sportu, które objął Jan Malita. Pierwsze jednostki pod nazwą „Ludowe Zespoły Sportowe” na terenie obecnego powiatu olkuskiego, które funkcjonują do chwili obecnej, powstały w Gołaczewach, Pomorzanach i Zawadzie, a następnie Bydlinie oraz Chechle. W 1949 r. na terenie powiatu olkuskiego funkcjonowało 35 Ludowych Zespołów Sportowych. W tym właśnie roku LZS przeszły pod patronat organizacji „Służba Polsce”. Dopiero w 1952 r., decyzją Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, powołano samodzielną organizację czyli Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Wkrótce powołano Radę Powiatowego Zrzeszenia LZS, na czele której stanął Ludwik Banyś. Kierował pracą powiatowych struktur LZS jako przewodniczący i sekretarz, a jednocześnie kierownik dwuosobowego biura do 1966 r., gdy został oddelegowany do pracy w Gromadzkiej Radzie Narodowej w Rabsztynie. Od 1966 r. funkcję przewodniczącego objął Henryk Swędzioł, który od 1961 r. pracował w biurze PZ LZS w charakterze instruktora sportu. Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój sportu ludowego. W 1975 r. na terenie powiatu olkuskiego działało 85 Ludowych Zespołów Sportowych i dwa Ludowe Kluby Sportowe zajmujące się sportem kwalifikowanym (LKS „Kłos” Olkusz i Jeździecki Ludowy Klub Sportowy przy Stadninie Koni w Udorzu). W tym samym roku, na skutek zmian w podziale administracyjnym kraju, ziemia olkuska znalazła się w województwie katowickim. Przy przekształceniu i podziale administracyjnym Rad Powiatowych LZS, utworzono Rady Rejonowe LZS. Pracami Rady Rejonowej LZS kierował w dalszym ciągu Henryk Swędzioł, który zakończył działalność przechodząc na rentę, a następnie emeryturę. W 1999 r., z inicjatywy Henryka Swędzioła i grupy działaczy (Jan Borówka, Kazimierz Klich, Eugeniusz Kulawik, Janusz Mentlewicz, Stanisław Maczewski i inni), reaktywowano – jako jedną z pierwszych organizacji sportowych na terenie nowego powiatu olkuskiego – Powiatowe Zrzeszenie LZS. Przewodniczącym nowo utworzonej rady PZ LZS wybrano Henryka Swędzioła, który kierował organizacją społecznie do 16 stycznia 2004 r. Od tego czasu funkcję tę pełni społecznie były długoletni zawodnik–lekkoatleta klubów LZS Powiatu Olkuskiego (LZS „Świt” Sieniczno, LZS „Ilcusia” Olkusz i LKS „KŁOS” Olkusz) i trener LA Janusz Mentlewicz. Od 7 września 2004 r. organizacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Ze zgromadzonych środków finansowych z 1 procenta podatku od osób fizycznych, w ramach utworzonych Rocznych Planów Pomocy, PZ LZS wspomaga działalność klubów i organizacji sportowych, będących członkami PZ LZS. Aktualnie do Powiatowego Zrzeszenia LZS należy 20 klubów i organizacji sportowych w powiecie olkuskim.

Działalność Powiatowego Zrzeszenia LZS opiera się na społecznej pracy działaczy. Organizacja nie jest dotowana przez Starostwo Powiatowe, jak również inne jednostki administracyjne. Utrzymuje się z symbolicznych składek członkowskich od klubów i organizacji sportowych oraz części środków pochodzących z 1 % podatku od osób fizycznych.

Ważnym aspektem działalności PZ LZS jest organizacja eliminacji szczebla powiatowego do zawodów wojewódzkich, organizowanych przez Małopolskie Zrzeszenia LZS w Krakowie oraz imprez lokalnych posiadających duże tradycje np. halowy turniej piłki nożnej drużyn LZS byłego powiatu olkuskiego o puchar Starosty Olkuskiego.

W ciągu długoletniej pracy działacze PZ LZ nagradzani byli szeregiem medali i odznaczeń: od Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski do wyróżnień regionalnych np. „Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej” oraz sportowych np. „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”.