Na partnerskim szlaku

wpis w: Aktualności | 0

9 maja b.r. w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu z inicjatywy Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” odbyło się niezwykłe spotkanie olkuszan z delegacją mieszkańców miasta partnerskiego Schwalbach am Taunus. Spotkanie to zainaugurowało na naszym terenie obchody jubileuszu 25 rocznicy podpisania Polsko – Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy. Artystyczne występy dzieci i młodzieży – podopiecznych sekcji taneczno – wokalnych olkuskiego MOK, uczniów Szkoły Muzycznej jak też młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z olkuskich placówek oświatowych, będących parterami miasta Schwalbach an Taunus, przeplatały wspomnienia i refleksje stanowiące podsumowanie ćwierćwiecza naszej wspólnej historii.

Zebrani na Sali goście powitani zostali przez liderów  partnerstwa Olkusz – Schwalbach – Genowefę Bugajską oraz Guntera Pabsta. W przyszłym roku partnerski układ pomiędzy naszymi miastami obchodził będzie jubileusz 20 – lecia.

W swoim wystąpieniu Gunter Pabst dziękując za życzliwość, z jaką zawsze on i jego przyjaciele są witani na olkuskiej ziemi, nawiązał zarówno do trudnej polsko – niemieckiej historii czasów II wojny światowej, jak też do przemian ustrojowych, które ostatecznie doprowadziły do otwarcia nowej karty w dziejach Polski, Niemiec a także całej Europy. List biskupów polskich do biskupów niemieckich i zdanie, które tak wiele zmieniło w polsko – niemieckich relacjach: Wybaczamy i prosimy o wybaczenie, SOLIDARNOŚĆ – impuls i zarzewie wieszczące koniec powojennego totalitaryzmu, upadek muru berlińskiego to kamienie milowe na drodze do pojednania polsko – niemieckiego. Ale to pojednanie nie byłoby możliwe gdyby nie odwaga i determinacja bardzo wielu osób, a wśród nich papieża Jana Pawła II i ówczesnego kanclerza Niemiec Willy Branda – podkreślał Gunter Pabst.

Mądrość, która przebaczenie czyni fundamentem budowania nowych relacji, nowej historii, wyznacza po dziś dzień wspólny kierunek ekonomiczno – społecznych działań Niemiec i Polski.

17 czerwca 1991 roku wszedł w życie Traktat o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy pomiędzy naszymi narodami. Do dnia dzisiejszego w ramach tego porozumienia odbyło się ponad 2700 spotkań, a wśród nich nasze spotkania na partnerskim szlaku Olkusz – Schwalbach.

Jak mówił burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik musimy stale zmieniać szkodliwe stereotypy zakorzenione w naszych narodach poprzez wzajemną wymianę myśli i doświadczeń. Dla nas obraz Niemiec to są konkretne osoby, konkretne twarze i za to chcę podziękować wszystkim mieszkańcom Schwalbach i Olkusza – zakończył Roman Piaśnik.

Gunter Pabst przekazał także na ręce Michała Latosa pełnomocnika Agaty i Macieja Kalisiów symboliczny czek na kwotę 2600 € – dar mieszkańców Schwalbach przeznaczony na leczenie Michałka Kalisia. Ten pełen empatii gest to dowód partnerskiej solidarności i prawdziwej przyjaźni.

Po spotkaniu na gości czekał jubileuszowy tort i perspektywa pełnego wrażeń weekendu. Goście ze Schwalbach odwiedzili m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, zwiedzali Kraków oraz Olkusz. Byli na pustyni Błędowskiej i na zamku w Rabsztynie. Wieczór partnerski w Osiedlowym Klubie Przyjaźń pozwolił na chwilę wspomnień i spotkania z zaprzyjaźnionymi rodzinami. W niedzielne przedpołudnie wszyscy uczestniczyli w liturgii mszy świętej w parafii pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Olkuszu.