Warning: Use of undefined constant ‘1’ - assumed '‘1’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /pomost/wp-content/plugins/simple-visitor-counter-widget/index.php on line 215

Warning: Creating default object from empty value in /pomost/wp-content/themes/virtue/themeoptions/inc/class.redux_filesystem.php on line 29

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /pomost/wp-content/plugins/simple-visitor-counter-widget/index.php:215) in /pomost/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Organizacje – Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych "Pomost" w Olkuszu http://pomost.rsm.olkusz.pl Mon, 19 Nov 2018 15:22:48 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.3.17 Razem można więcej: gwiazdkowa pomoc na parkiecie http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=713 Mon, 19 Nov 2018 15:22:48 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=713 Więcej]]> Stowarzyszenie Piłki Ręcznej w Olkuszu znane jest przede wszystkim z rozgrywek na najwyższych szczeblach. „Srebrne Lwice” zna każdy. SPR to nie tylko ligowe mecze, ale i pomoc potrzebującym dzieciom.

W sezonie dostarczają kibicom wielu emocji, mają rzesze wiernych kibiców, promują Olkusz w całym kraju. To tylko jedna strona SPR – u. Od kilku lat Stowarzyszenie mocno angażuje się w pomoc najmłodszym, pokrzywdzonym przez los mieszkańcom. Co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia szczypiornistki zamieniają ligowe koszulki na czapki św. Mikołaja – niosą radość i sprawiają, że na potrzeby chorych maluchów otwiera się wiele serc. To wszystko w ramach Gwiazdkowego Turnieju Charytatywnego, który już na stałe wpisał się do kalendarza olkuskich imprez. Tym razem nie liczą się wyniki, punkty czy puchary. Ważne, aby w jak największym stopniu pomóc głównym bohaterom turniejów, czyli dzieciom, dla których organizowane są coroczne akcje. W trakcie charytatywnych imprez prowadzone są zbiórki pieniędzy czy licytacje rożnego rodzaju przedmiotów. Kibice mają wielkie serca i nigdy nie zawodzą. Oni też wiedzą, że razem można więcej.

-Turniej jest wyjątkowy. W tym roku będzie to już IX edycja. Celem nadrzędnym jest oczywiście pomoc tym najbardziej potrzebującym. To jest najważniejsze i o ten „uśmiech” walczymy. Często osoby i ich rodziny, którym kiedyś staraliśmy się pomóc, pomagają nam w każdej kolejnej imprezie. Świetną sprawą jest widzieć, jak ta pomoc przekłada się na poprawę życia i zdrowia, chociażby w najmniejszym stopniu. No i w każdym roku możemy liczyć na darczyńców, którzy wiedzą, jak ważna jest pomoc dla innych. Część z nich już przed turniejem ma przygotowane obrazy, grafiki czy pamiątki sportowe. Cieszą się, że mogą być wtedy z nami. Bardzo im wszystkim dziękuję. Są po prostu wielcy! – opowiada prezes SPR-u Marcin Kubiczek.

Członkowie Stowarzyszenia świetnie zdają sobie sprawę, że czym więcej zaangażowanych osób i instytucji, tym lepsze efekty akcji. Dlatego do pomocy najmłodszym chętnie zapraszają innych sportowców i kibiców, podejmują również współpracę z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji czy samorządami. A ci nigdy nie odmawiają pomocy.

– W organizacji turnieju pomaga nam bardzo wiele osób. Nasi kibice, nasze zawodniczki, trenerzy, sędziowie, ale i te najmłodsze dzieciaki wraz ze swoimi rodzinami. Mamy pieką ciasta, dzieci sprzedają pamiątki na kiermaszu. Pomagają sportowcy z całego kraju, ale i z za granicy. Mamy świetną współpracę z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, który jest współorganizatorem turnieju. W takiej imprezie równie ważny jest aspekt wychowawczy wszystkich pracujących przy przygotowaniu turnieju, którzy przychodzą na niego i chcą po prostu pomóc. Widzę, że osoby, które współtworzą taką imprezę charytatywną, są bardzo zadowolone i dumne, że mogły komuś pomóc. My tym młodym ludziom dajemy możliwość, a oni mogą „góry przenosić”. Pracować z nimi jest czymś niezwykłym. W naszym Klubie są już dzieci 6-letnie, które obserwując takie wydarzenie uczą się. Przy organizacji I Turnieju Charytatywnego jeszcze ich nie było na świecie, a dzisiaj współtworzą coś wyjątkowego. Kiedyś w przyszłości, to one będą tworzyły takie imprezy i one będą uczyły i wychowywały kolejne pokolenia. Bardzo ważne, aby tak właśnie było. Wszystkim tym, którzy nam pomagają, należą się wielkie podziękowania. Pamiętajcie. bez Was nie gramy! – dodaje Marcin Kubiczek.

]]>
Razem można więcej: Zamek tętniący życiem http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=703 Mon, 05 Nov 2018 14:51:52 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=703 Więcej]]>  

Od ponad 18 lat zamek Rabsztyn to ich drugie życie. Starają się, aby warownia tętniła życiem i była coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców i turystów. Członkowie Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” wiedzą, że dzięki współpracy z różnego rodzaju instytucjami ich praca przynosi spore efekty.

Pomysłodawcą i pierwszym prezesem Stowarzyszenia był Marian Maryszewski. Od ośmiu lat funkcję tę pełni Jacek Sypień, znany olkuski historyk i regionalista. Szczególnie bliskie są mu kwestie dotyczące prac, jakie od kilku lat prowadzone są na zamku.

– Kiedy zakładaliśmy stowarzyszenie naszym głównym celem było uratowanie ruin zamku przed zniszczeniem oraz pomoc przy pracach porządkowych i remontowych na terenie zamku. Od wielu lat wszelkie prace na zamku prowadzi gmina Olkusz, która jest właścicielem obiektu. Bardzo się cieszę, że władze gminy skutecznie pozyskują na ten cel środki zewnętrzne i zamek się zmienia na naszych oczach. Zamek jest administrowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. My skupiamy się na promowaniu zamku oraz organizowaniu różnych imprez związanych z Rabsztynem.  Wydajemy foldery, książki pocztówki, czy kalendarze poświęcone historii zamku Rabsztyn, organizujemy konkursy fotograficzne, plastyczne i literackie, a także zloty turystyczne i plenery malarskie. Poprzez naszą działalność chcemy uświadamiać mieszkańcom ziemi olkuskiej, jak cennym zabytkiem jest zamek i jak bogatą ma historię, ale chcemy także zachęcać mieszkańców, głównie Małopolski i województwa śląskiego do odwiedzania Rabsztyna i uczestniczenia w wydarzeniach, jakie tam są organizowane. – mówi Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

Jak stowarzyszenie promuje zamek? Sztandarowym wydarzeniem jest Turniej Rycerski, współorganizowany z władzami miasta i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Impreza co roku przyciąga tłumy, wśród których sporo osób przyjeżdża spoza powiatu olkuskiego. Stałych bywalców, którzy wracają tu co rok, nie brakuje.

Stowarzyszenie nie tylko współorganizuje zamkowe imprezy, ale też upowszechnia wiedzę na temat olkuskiego zabytku, m. in. na różnego rodzaju konferencjach oraz w publikacjach.

Stowarzyszenie krzewi wiedzę o zamku na różne sposoby. Od sześciu lat organizowany jest plener plastyczny, w którym chętnie uczestniczą zarówno młodzi ludzie, jak i seniorzy, choćby z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Prace można później oglądać na poplenerowych wystawach. Każda okazja jest dobra, aby promować warownię – zdjęcia prac uczestników ukazują się w specjalnie wydawanym kalendarzu. Od pięciu lat pod zamkiem odbywają się zloty turystyczne podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Ich uczestnicy nie tylko poznają historię zamku, ale także dobrze się bawią. Do wielu z podejmowanych działań niezbędna jest współpraca z instytucjami, organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim pasjonatami zamku.

– Wiadomo, że nie bylibyśmy w stanie zrobić wiele bez współpracy z instytucjami, stowarzyszeniami, prywatnymi firmami, a przede wszystkim pasjonatami zamku. Jestem przekonany, że efekty takiej współpracy są korzystne przede wszystkim dla zamku. Trudno wymienić wszystkich partnerów z którymi współpracowaliśmy w ciągu 18 lat działalności naszego stowarzyszenia i z góry przepraszam, jeśli kogoś pominąłem. Bardzo cenię sobie pomoc ze strony samorządów, a zwłaszcza olkuskiego magistratu, które przekazują środki w ramach otwartych konkursów ofert na realizację konkretnych projektów. Wiele projektów realizujemy wspólnie z ośrodkami kultury, a zwłaszcza z olkuskim MOK, a także z olkuską biblioteką i nadleśnictwem, czy galerią BWA. Dzięki współdziałaniu z olkuską Socjalizacyjną Placówką Opiekuńczo – Wychowawczą i PCPR od pięciu lat organizujemy pod zamkiem zloty turystyczne podopiecznych placówek opiekuńczo – wychowawczych. Współpracujemy także ze szkołami, czy klubami osiedlowymi. Stale współpracujemy z olkuskim PTTK, gdzie mieści się nasza siedziba, czy stowarzyszeniami Wszyscy dla wszystkich i olkuskim kołem światowego związku żołnierzy AK. Cenię sobie także współpracę z olkuskimi firmami, które pomagają nam przy konkretnych projektach i mediami, które o nich informują. Takim przykładem udanej współpracy wielu podmiotów było zorganizowane w tym roku po raz pierwszy święto Szlaku Orlich Gniazd na zamku Rabsztyn. Ale przede wszystkim cieszę się, że możemy liczyć na ludzi z pasją, którzy dzielą się swoimi pomysłami, a niektórzy dołączają do nas, aby móc je realizować. Jeśli ktoś ma jakiś pomysł na zamek, to serdecznie zapraszamy. – uważa Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”.

 

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu

 

Zdjęcia:

Plener_2018.jpg – Podczas VI Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn z duchem czasów”. Czerwiec 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Turniej_2018.jpg – XIV Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie. Lipiec 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Turniej_tablica_2018.jpg – Odsłonięcie tablicy pamięci założyciela i pierwszego prezesa stowarzyszenia Mariana Maryszewskiego podczas XIV Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie. Lipiec 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Zlot_rabsztyn_2018.jpg – Uczestnicy V Zlotu Turystycznego Rabsztyn 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

Wystawa_2018.jpg – Podczas otwarcia wystawy prac z VI Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn z duchem czasów” w olkuskim MOK. Październik 2018. Fot. arch. Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”

 

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

 

]]>
XX lat Partnerstwa Miast – Przyjaźni Mieszkańców http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=691 Tue, 02 Oct 2018 15:23:21 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=691 Więcej]]>

W  ramach partnerstwa  miast Olkusza i Schwalbach am Taunus gościliśmy w  naszym Mieście  47 osobową niemiecką delegację. 29 osobowa grupa dorosłych wcześniej realizowała własny studyjny program Poznać Polskę – od Gdańska- przez Toruń ,Warszawę –  do   Olkusza, gdzie  na wspólny   program  i spotkanie z olkuską młodzieżą przybyła  także 15 osobowa  grupa młodzieży , w tym uczniowie AES- partnerskiej szkoły LO nr 1.

Krótki, ale intensywny program 21 partnerskiego spotkania kończy jubileuszowy 20 rok partnerskiej współpracy  miast. Był okazją do wspólnego świętowania, podsumowania dotychczasowych działań, poznania historii odzyskania niepodległości, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Małopolski  i  oczywiście nawiązania kolejnych przyjaznych polsko-niemieckich relacji pomiędzy uczestnikami w każdym wieku.

W Europejskim Roku dziedzictwa kulturowego – z inicjatywy Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” i  Stowarzyszenia na rzecz Historycznych Organów Hansa.Hummla- niemieckie Stowarzyszenie  z Schwalbach (AK Staedtepartnerschaft) jako jubileuszowy partnerski dar przekazało 1000 Euro na rzecz wsparcia kosztów  renowacji zabytkowych organów  H. Hummla, a w Schwalbach trwa dalsza zbiórka pieniędzy.

Jak świętowano 20 Urodziny Partnerstwa w sali widowiskowej MDK i licznie zgromadzonych gości, w tym młodzież szkolną powitał pięknie  regionalnym tańcem dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej MOK.

Pozdrawiające wystąpienia gospodarzy i gości (min. p.Wiceburmistrz  B. Krok,  p. poseł  L. Gądek oraz konsula p. M. Grossa) i podsumowujących współpracę przewodniczących Stowarzyszeń – p. G. Pabsta oraz G. Bugajskiej.  Uświetnił   program artystyczny „muzyczne pozdrowienia” młodzieży niemieckiej Per Meyers i Tim Joern- pianino oraz   uczniów olkuskich szkół, SP nr 9 i LO nr I, które od lat rozwijają polsko- niemieckie kontakty. Gości pożegnali musicalowym mini-koncertem uczniowie olkuskiej PSM  – profesjonalny Big band i dziewczęcy duet fortepianowy. Mieszkańcy Olkusza podziwiali  wirtuozerię Pera i Tima, a  niemieccy goście, jak  wszyscy, zachwyceni byli muzycznymi efektami edukacji w olkuskiej szkole muzycznej.

Olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” dziękuje za współpracę przy realizacji programu Partnerskiego Spotkania 2018 w Olkuszu  wszystkim  zaangażowanym  rodzinom, olkuskim szkołom i instytucjom.

Uroczystości zostały zorganizowane we współpracy i przy wsparciu dotacją celową  z Gminy Olkusz, współpracy Miejskim Ośrodkiem Kultury. Promocyjno – jubileuszowe upominki dla niemieckich  gości przygotowała i sponsorowała   firma P.H.U Osma – Jan Niemczyk.

Program zwiedzania Olkusza w 100 lecie Niepodległości, lekcja historii na starym cmentarzu  oraz  w Muzeum PTTK opracowali ;  P. Barbara Stanek i p. Andrzej Feliksik.

Program dla  25 osobowej grupy młodzieży polsko- niemieckiej uzyskał dotację finansową  PNWM /D- P Jugendwerk za  współpracę z okazji  XX Urodzin Partnerstwa Miast.

Serdecznie dziękujemy: Pani M.Kordaszewskiej, Panu Z.Krukowieckiemu i W. Baranowi za uświetnienie   muzyką i  słowiańskimi piosenkami  pożegnalnego wieczoru.

Za   gościnność i urozmaicony jubileuszowy  program   Władzom Miasta i Mieszkańcom w imieniu całej grupy , dziękuje  też  Pan Guenter Pabst -przewodniczący Koła Partnerstwa Miast w Schwalbach am Taunus.

 

]]>
Razem można więcej: Integracja na wiele sposobów z KS FLIKA http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=684 Mon, 24 Sep 2018 10:41:14 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=684 Więcej]]> Sport, rekreacja, taniec, a przede wszystkim wspólna międzypokoleniowa zabawa – to wszystko można znaleźć w Klubie Sportowym FLIKA z Olkusza. Stowarzyszenie działa od prawie sześciu lat, ciesząc się ogromną popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców osiedla Słowiki.

O tym najlepiej świadczy liczba dzieci, młodzieży i dorosłych uczestniczących w różnorodnych zajęciach klubowych.

Stowarzyszenie zaczęło od sportu, ale z czasem poszerzano spektrum zajęć. Mieszkańcy mogą korzystać m. in. z warsztatów plastycznych, artystycznych, wokalnych czy językowych. Nie brak też zajęć ruchowych w tym fitness, słowikowych metamorfoz kosmetycznych, warsztatów kulinarnych czy Smerfnej Kafejki. Wszystko to odbywa się w Osiedlowym Klubie „Kubuś” na osiedlu Słowiki, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowa”, którego administratorem jest właśnie stowarzyszenie KS Flika. Zajęcia taneczne oraz fitness prowadzone są również z ościennych miejscowościach. FLIKA organizuje także wycieczki, zimowiska i wakacyjne wyjazdy obozowe.

Osoby działające w klubie mają w sobie ogromną pasję, stąd też co chwila pojawiają się pomysły na nowe zajęcia. Co ważne, oferta Klubu przygotowana jest dla osób w każdym wieku, od maluchów po seniorów. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów.

– Staramy się również wyjść naprzeciw młodym mamom, które same mogą w tym samym czasie korzystać z zajęć w Klubie kiedy ich pociechy uczestniczą w zajęciach artystycznych, piszemy nowe projekty, aby pozyskać dodatkowe fundusze na działalność Klubu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy finansują i angażują się w jego działalność. Od zeszłego roku istnieje możliwość przekazania 1% na naszą organizacją – mówi Prezes KS Flika Maria Beszterdo.

Członkowie Stowarzyszenia wiedzą doskonale, że razem można więcej, dlatego też chętnie współpracują z innymi organizacjami. FLIKA angażuje się w organizację wielu wydarzeń odbywających się w Olkuszu, m.in. w liczne akcje charytatywne.

Standardową imprezą jest Osiedlowy Dzień Smerfa, który – jakże by inaczej – świetnie integruje mieszkańców osiedla Słowiki. W czasie dobrej zabawy nie tylko najmłodsi podopieczni FLIKI mają okazję zaprezentować swoje talenty zwłaszcza te taneczne i wokalne.

 

 

]]>
Razem można więcej: „drugi dom” dla niepełnosprawnych maluchów i ich rodzin http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=675 Tue, 21 Aug 2018 15:25:39 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=675 Więcej]]> Olkuskie Stowarzyszenie „Res Sacra Miser” od kilkunastu lat pomaga niepełnosprawnym dzieciom. Od września pomoc ta będzie świadczona na jeszcze szerszą skalę. Stowarzyszenie otwiera bowiem Przedszkole Terapeutyczne „Smykałka” im. Aliny Ratusińskiej w Bukownie. Obok działa już centrum rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych, a w planach jest utworzenie Punktu wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju  małego dziecka niepełnosprawnego.

Członkowie Stowarzyszenia nie boją się wyzwań. Kiedy kilka lat temu zlikwidowano szkołę „Na Skałce” w Bukownie, pomyśleli, że to idealne miejsce dla niepełnosprawnych maluchów. Zniszczone, nieużywane przez dłuższy czas pomieszczenia zamieniono na kolorowe sale przedszkolne. Tak właśnie powstaje „Smykałka” – pierwsze w powiecie olkuskim terapeutyczne przedszkole.

W zajęciach przedszkolnych mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 2,5 do 9 lat na podstawie orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego – informuje Stowarzyszenie. Maluchy będą mogły tu korzystać z wielu usług terapeutycznych: fizjoterapii (m. in, rehabilitacji z wykorzystaniem kombinezonów Dunag2, NDT Bobath, terapii ręki, kinesiotaping, PNF), logopedii, metody Integracji Sensorycznej, zajęć w Sali Doświadczania Świata, metody indywidualnej stymulacji słuchu Johansena, muzykoterapii, arteterapii, dogoterapii, metody W. Sherborne, metody Knillów.

Równie ważna, jak wyposażenie sal dla przedszkolaków, jest doświadczona kadra pedagogiczna. „Res Sacra Miser” zapewnia, że jak zawsze stawia na najlepszych nauczycieli i terapeutów, którzy nie tylko posiadają wysokie kwalifikacje, ale i świetnie odnajdują się w pracy z najmłodszymi. Przy tworzeniu „Smykałki” nie zapomniano o rodzicach. Ci będą mogli liczyć na bezpłatne szkolenia warsztatowe.

Inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie unijne wsparcie w wysokości 1 044 586,57 zł (wartość całości to 1 232 181,29 zł). Dotacja pokrywa też koszty funkcjonowania placówki przez pierwszy rok jej działalności, co dla przedszkolaków oznacza bezpłatne zajęcia w tym okresie.

 

Stowarzyszenie stawia sobie wysoko poprzeczkę. Przedszkole to niejedna inicjatywa realizowana w Bukownie. W chwili obecnej kluczowa dla dalszego rozwoju Centrum Rehabilitacji jest przebudowa, modernizacja i adaptacja całego budynku po byłej szkole „Na Skałce”. Wszystko to w ramach kolejnego unijnego projektu, którego wartość to 1 758 040,19 zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 w ramach 11. Osi Priorytetowej Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych wynosi 1 291 200,31 zł.

-Ta inicjatywa to odpowiedź na apele rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci, które potrzebują dobrze wyposażonego miejsca do terapii. Rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi znajdują tu kompleksową pomoc, przede wszystkim w postaci rehabilitacji i terapii. Ale i wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że wszyscy czują się tutaj jak u siebie. My też sporo uczymy się od naszych podopiecznych, przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości. Patrząc na uśmiechnięte twarze maluchów wiemy, że stworzenie Centrum i „Smykałki” to był dobry pomysł. I że naprawdę warto pomagać –  opowiadają członkowie Stowarzyszenia. Dodać należy, że w nowopowstałej przestrzeni dostępne będą sale spotkań dla wszystkich mieszkańców gminy Bukowno i gmin ościennych, pozwalające na realizację samodzielnych akcji społecznych.

 

Na „Skałce” swoje miejsce mają też rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Tutaj właśnie swoją siedzibę ma „Kawiarenka pod Parasolem”, gdzie dorośli w cotygodniowych spotkaniach tworzą dla siebie grupę wsparcia. Równolegle małe dzieci mają możliwość uczestniczyć w grupie zabawowej, starsze zaś tworzące grupę „s(MY)kałka” w kreatywnych zajęciach, podczas których poznają i doświadczają zjawisk fizycznych chemicznych i przyrodniczych. Zarówno jednym  i drugim, podobnie jak członkom „Res Sacra Miser”, nie brakuje  pomysłów na kolejne inicjatywy.  Przykładem jest wspólne zadanie przygotowane przez  członków Stowarzyszania oraz Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie i Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Bolesławiu  i zgłoszone w ramach III edycji  budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego.

 

 

Najważniejszym problemem przed jakim staje obecnie Stowarzyszenie są kolejne nieplanowane prace, które trzeba wykonać w związku ze stanem technicznym obiektu. Zakres robót w ramach projektu rewitalizacyjnego został przygotowany z uwzględnieniem możliwości finansowych Stowarzyszenia, które jako wkład własny wniosło kwotę ponad 460 000 zł.  Wartość inwestycji wyceniono w momencie składania wniosku (II kwartał 2017 r.), od tego czasu ceny materiałów budowlanych i stawki firm budowlanych znacznie wzrosły. Stąd niezbędne jest zebranie dodatkowych środków finansowych, które pozwolą na pełną realizację wszystkich założonych prac.  Wszystkie osoby, które chcą wspomóż Stowarzyszenie (w formie finansowej i rzeczowej) mogą kontaktować się z Zarządem Stowarzyszenia.

 

 

]]>
Pozytywnie aktywni olkuszanie: „Razem” http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=568 Wed, 18 Oct 2017 18:53:22 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=568 Więcej]]> Zapraszamy na kolejne spotkanie z ludźmi, których pasją jest działanie dla dobra innych, którzy swój wolny czas poświęcają na rzecz lokalnej społeczności. Dotacja przyznana w tym roku przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” stwarza możliwość i dobrą okazję do ich zaprezentowania. W tym odcinku cyklu „Pozytywnie aktywni olkuszanie” o Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Witeradów „Razem” opowie nam jego prezes Jadwiga Zbieg.

Kiedy powstało Stowarzyszenie „Razem” i skąd wziął się pomysł na taką organizację pozarządową akurat w Witeradowie?

Jadwiga Zbieg: Inspiracją do powołania organizacji była zapowiedź władz gminnych o likwidacji naszej szkoły. 28 członków – założycieli postanowiło w maju 2004 r. wziąć sprawę w swoje ręce i poprowadzić szkołę „po nowemu”, tzn. zarejestrować stowarzyszenie, a w jego statucie zapisać najważniejszy paragraf mówiący o prowadzeniu szkoły i oddziału przedszkolnego, ewentualnie pomocy i wspieraniu szkoły. Ostatecznie Publiczną Szkołę Podstawową w Witeradowie podjęła się prowadzić pani Zofia Tracz, a nasza organizacja pomaga jak może oraz wspiera inicjatywy Szkoły.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Witeradów „Razem” zostało zarejestrowane przez KRS w dniu 01.09.2004 r. i otrzymało numer KRS 0000216240. Od lutego 2013 r. posiadamy status organizacji pożytku publicznego. Możemy przyjmować od podatników 1%, co znacznie powiększa nasze środki finansowe. Wcześniej jedynymi źródłami dochodu były składki członkowskie, dotacje na zadania zlecone i darowizny.
Aktualna liczba członków to 33 osoby, tylko 4 osoby pozostały z komitetu założycielskiego, czyli są w stowarzyszeniu od powstania po dziś dzień.

Dodajmy, że pani Jadwiga Zbieg jest prezesem Stowarzyszenia „Razem” od samego początku istnienia tej organizacji do chwili obecnej. Na czym polega działalność Stowarzyszenia „Razem”, czym Państwo zajmujecie się na co dzień w tej społecznej aktywności?

J. Z.: Celem działania Stowarzyszenia według zapisów w Statucie jest:
1. wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju oświatowo-kulturalnego, społecznego i gospodarczego wsi Witeradów;
2. wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym;
3. działanie na rzecz swobodnego dostępu do informacji niezbędnej dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego;
4. wspieranie dobroczynności i działań humanitarnych.
Wyżej wymienione cele są realizowane w następujących obszarach: oświata, edukacja, kultura, ochrona środowiska, prawa człowieka, ochrona zdrowia, rozwój regionalny i lokalny, pomoc społeczna.

Powyższe cele realizujemy poprzez:
1) wsparcie i pomoc w prowadzeniu Publicznej Szkoły Podstawowej i oddziału przedszkolnego w Witeradowie;
2) prowadzenie kursów edukacyjnych, np. informatycznych, językowych, warsztatów, szkoleń, seminariów i konferencji oraz innych działań dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych;
3) szeroko rozumianą działalność kulturalną, m. in.: wyjazdy do teatru, opery, operetki, kina, muzeum, ogrodu botanicznego, prowadzenie klubów (np. seniora) oraz działania na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultury (wydawnictwa, wystawy, muzea, święta państwowe, itp.);
4) promocję zdrowia, zdrowego stylu życia i działania profilaktyczne, takie jak: pogadanki, szkolenia, kursy, zajęcia ogólno usprawniające;

5) upowszechnianie turystyki, sportu oraz aktywnego wypoczynku i rekreacji poprzez organizowanie wycieczek turystycznych, zajęć sportowych, festynów i imprez plenerowych, wystaw i pokazów;
6) wspieranie bądź organizowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju infrastruktury wsi Witeradów, w szczególności doprowadzenie do powstania budynku użyteczności publicznej służącego zaspokajaniu potrzeb kulturalno-oświatowych i rekreacyjnych;
7) prowadzenie działalności wydawniczej, informacyjno-promocyjnej, tj. wydawanie książek, ulotek, kalendarzy, itp.;

8) podejmowanie w ramach obowiązujących przepisów wszelkich przedsięwzięć związanych z rozwojem wsi, takich jak: udzielanie wsparcia inicjatywom społecznym, doradztwo;
9) działania charytatywne, organizowanie pomocy finansowo-rzeczowej dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej;
10) działania służące ochronie środowiska naturalnego i przyrody poprzez szkolenia, konferencje, wycieczki, konkursy ekologiczne związane np. z sortowaniem i oddzielaniem surowców wtórnych, popularyzacje rolnictwa ekologicznego;
11) działania aktywizujące i integrujące lokalną wspólnotę- zebrania, konferencje, kluby, wspólne świętowanie, festyny;

12) współpracę z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu zainteresowanymi rozwojem społeczeństwa obywatelskiego;
13) promocję i organizację wolontariatu;
14) pozyskiwanie sponsorów i darczyńców, środków pomocowych i gromadzenie funduszy na działalność statutową Stowarzyszenia.
Z tego szerokiego zakresu działań preferujemy: upowszechnianie kultury, turystyki i aktywnego wypoczynku oraz rekreacji, aktywizację i integrację mieszkańców Witeradowa, promocję zdrowego stylu życia, pomoc społeczną, charytatywną, współpracę z miejscową szkołą.

Jakie wydarzenia z dotychczasowej działalności Stowarzyszenia uważa Pani za najważniejsze, najbardziej wartościowe i warte przypomnienia?

J. Z.: W roku 2005 nasza młoda organizacja nawiązała współpracę ze Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Rudno (gm. Krzeszowice), gdyż tam już wcześniej zlikwidowano szkołę podstawową i z tej samej przyczyny co u nas powstało stowarzyszenie. Połączył nas wspólny problem ale też korzystając z dotacji Województwa Małopolskiego opracowaliśmy program dla seniorów naszych miejscowości pn.: „Aktywne życie – to lepsze życie”.

Były wspólne wycieczki, biesiady, wizyty i rewizyty połączone z wymianą doświadczeń. To był nasz pierwszy projekt, który ośmielił do tworzenia kolejnych. Było ich na przestrzeni 13 lat około 20. Niestety, z Rudnem nie udało się tej współpracy utrzymać na dłużej. Mam jednak zamiar odnowić kontakty i może coś znów zrobić razem.

Warto też wspomnieć o corocznych festynach organizowanych wspólnie z sołtysem i szkołą. Jest to już tradycja, że mieszkańcy Witeradowa i okolicznych miejscowości odpoczywają i bawią się na szkolnym boisku żegnając lato i wakacje. Każda taka impreza ma niepowtarzalną nazwę (np. „Razem zdrowo, na sportowo”, „Jakże zdrowo by się żyło, gdyby nałogów nie było”, „W każdym wieku bądź aktywny człowieku”) i bogaty program adresowany dla wszystkich grup wiekowych. Są gry i zabawy dla najmłodszych, konkursy tematycznie związane z nazwą imprezy, pieczone ziemniaki i tańce przy muzyce na żywo.
Trwałym dowodem naszych działań w sferze infrastruktury jest altana z grillem, którą zbudowaliśmy dzięki dofinansowaniu Województwa Małopolskiego i użyczeniu przez Gminę Olkusz części działki na tzw. skarpie. Altanę wyposażyliśmy w meble biesiadne, wokół posadziliśmy drzewa i krzewy zakupione ze zbiórki publicznej.

Mamy dalsze plany na zagospodarowanie działki – najbliższe to wybrukowanie otoczenia altany i wyrównanie terenu. W minionym roku z wpływów 1% (12 tyś. zł) pomogliśmy szkole wybrukować plac i alejki wokół budynku.
Od kilku lat wydajemy kalendarze promujące Witeradów (rodzimą florę i faunę oraz architekturę), do których mieszkańcy mają bardzo emocjonalny stosunek.
Wspólne, wieloletnie starania zarządu stowarzyszenia, sołtysa i byłego radnego gminnego o poprawę bezpieczeństwa na drodze powiatowej biegnącej przez wieś, doprowadziły do „radosnego finału” – mamy nową nawierzchnię drogi oraz chodnik, a także sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z obwodnicą, której pierwotnie nie zaplanowano.
Do wartościowych działań zaliczyć też trzeba pomoc finansowo-materialną na rzecz dwóch naszych mieszkańców poszkodowanych dotkliwie w wypadku samochodowym. Pieniądze z 1% i zbiórki publicznej przeznaczaliśmy przez cały 2016 rok głównie na ich leczenie i rehabilitację.

Czy, a jeśli tak to z kim i w jaki sposób współpracujecie Państwo? Mam tu na myśli urzędy, instytucje, inne organizacje pozarządowe?

J. Z.: Przede wszystkim współpracujemy z dyrekcją naszej szkoły i sołtysem wsi Witeradów. Wspólnie organizujemy coroczne festyny integracyjne, spotkania noworoczne i inne okazjonalne imprezy, takie jak 90-lecie Szkoły Podstawowej i 10-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej w Witeradowie. Występujemy do władz samorządowych w ważnych dla ogółu wsi sprawach i problemach. Angażujemy się w opracowywanie propozycji do Budżetu Obywatelskiego. Korzystamy z zaproszeń na spotkania i konsultacje organizowane przez władze gminy i powiatu.
Od początku istnienia współpracujemy lub współpracowaliśmy z kilkoma Stowarzyszeniami z Gminy Olkusz: Stowarzyszeniem Dobroczynnym Res Sacra Miser, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Olkuszu, Stowarzyszeniem Troks, a także z Gminy Krzeszowice tworząc i realizując wspólne projekty grantowe, wymieniając doświadczenia lub poszerzając wiedzę dotyczącą pracy w organizacji pozarządowej.

Dlaczego warto włączyć się w działalność Stowarzyszenia „Razem”?

J. Z.: Razem możemy dużo więcej, to stara prawda, która nam przyświeca i zawarta jest w nazwie Stowarzyszenia. Gdyby więcej młodych mieszkańców Witeradowa zaangażowało się w działalność, to można by przymierzyć się do budowy obiektu wielofunkcyjnego (świetlicy), na którą istnieje już projekt architektoniczny. Pilną potrzebą jest wybudowanie sali gimnastycznej przy miejscowej szkole. Marzeniem prezesa jest opracowanie monografii Witeradowa, biografii osób, które przyczyniły się do rozwoju wsi. Na reaktywację czeka Klub Seniora. Do tego potrzebny jest jednak lider – osoba otwarta na działanie z grupą i mająca ciekawe pomysły na zagospodarowanie czasu wolnego seniorów.

Tego Państwu życzymy. Dziękuję za rozmowę.

 

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele planów na przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Dane kontaktowe:
Witeradów 394, 32-300 Olkusz
tel. 600 158 041
e-mail: stowarzyszenie.witeradow@gmail.com

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: http://pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: archiwum Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Witeradów „Razem”.

]]>
Pozytywnie aktywni olkuszanie: „Krokusy” http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=545 Tue, 03 Oct 2017 19:06:20 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=545 Więcej]]> Na jakość życia i rozwój wszelkich społeczności decydujący wpływ mają ich aktywni członkowie. To właśnie im, tworzącym w naszym mieście organizacje pozarządowe i działającym dla dobra innych, poświęcamy ten cykl artykułów. Dzięki dotacji przyznanej w bieżącym roku przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” mamy możliwość zaprezentować ich działalność. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Klubem Abstynenta „Krokusy”.

Celem istnienia Klubu „Krokusy” w Olkuszu jest doprowadzenie do stałej abstynencji jego członków, organizowanie im wolnego czasu, a także propagowanie trzeźwego stylu życia. Klub założony został wiosną 1996 r. Pomysł jego utworzenia powstał w umysłach ludzi, którzy spotykali się wówczas w grupie Anonimowych Alkoholików w Domu Kultury w Olkuszu. Grupa AA istnieje od maja 1992 r.

Głównymi inicjatorami założenia Klubu byli Tadeusz Kastelnik oraz Arnold Kramarz, który zmarł 12 sierpnia ubiegłego roku. Od początku w organizowaniu klubu brał udział i był członkiem zarządu obecny jego prezes Andrzej Borowiecki. Tak wspomina on początki działalności: – Pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się w domu Arnolda Kramarza. Towarzyszyły nam nasze żony i to one właśnie były jednymi z pierwszych Klubowiczów. Z ilością członków różnie na przestrzeni lat było, obecnie jest nas 39 osób.

Pierwszym prezesem „Krokusów”, a to w okresie 1996-1997 r., był wspomniany już Arnold Kramarz. Przez następne dwa lata funkcję tę sprawował Zbigniew Gonera. Od 1999 r. do dziś na czele zarządu klubu stoi Andrzej Borowiecki. Jak sam podkreśla organizację tę tworzą przede wszystkim ludzie, ale nie bez znaczenia dla ich aktywności jest również miejsce. Od Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, kiedy burmistrzem był Andrzej Ryszka, dostali w użyczenie piętro w budynku przy ul. Szpitalnej 9. Obiekt ten był wówczas zapuszczony, ogrzewany piecami kaflowymi. Członkowie klubu sami doprowadzili pomieszczenia do użytku, zaś niezbędny dla zapewnienia ciepła węgiel mieli po poprzednich użytkownikach.

– Od początku wielkie wsparcie w naszych działaniach mieliśmy od burmistrzów: Andrzeja Ryszki, Andrzeja Kalisty, Dariusza Rzepki i obecnego włodarza Olkusza, pozytywnie nastawionego do naszej działalności Romana Piaśnika. Warto wspomnieć i wyrazić wdzięczność za pomoc w naszych działaniach pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu: Marii Jędrysik – ówczesnej naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Jackowi Imielskiemu – naczelnikowi Wydziału Spraw Społecznych i Bogusławie Lasocie – pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, która od początku swojej działalności, tj. od 1998 r., jest naszym opiekunem. Dzięki zaangażowaniu Marii Jędrysik i Bogusławy Lasoty w 1998 r. przeprowadzono kapitalny remont budynku. Wtedy też zainstalowano centralne ogrzewanie – powiedział nam Andrzej Borowiecki.

Klub jest czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00-20.00, wówczas w budynku przy ul. Szpitalnej 9 pełnione są dyżury. W piątki o godz. 18.00 i w niedziele o godz. 17.00 odbywają się tam spotkania Grupy Anonimowych Alkoholików. Na prośbę zarządu „Krokusów” od 1997 do 2002 r. Urząd Miasta i Gminy zatrudniał w klubie dwoje instruktorów terapii uzależnień, byli to: Iza Strzelecka i Witold Kozieł, a także psycholog Ninę Nadgórską. Inicjatywa ta wypełniała istotną lukę, gdyż w tym okresie nie było jeszcze na terenie Olkusza terapii prowadzonej w poradni odwykowej.

Czym klubowicze zajmują się dziś poza wcześniej wymienionymi spotkaniami i dyżurami? Oczywiście ściśle współpracują z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale też organizują czas wolny swoich członków. Wśród cyklicznych inicjatyw Krokusów wymienić można: wieczory kolęd w święto Trzech Króli, tłuste czwartki, ogniska integracyjne, spotkania przy muzyce karaoke, zabawy sylwestrowe, a także wycieczki krajoznawcze. Nie ograniczają się przy tym do własnego towarzystwa, bowiem bliskie relacje łączą ich z klubowiczami w Dąbrowie Górniczej i Trzebini. W 2014 r. uczestniczyli w Grze Miejskiej „Wyprawa PO MOC”, zorganizowanej przez Bogusławę Lasota.

Ważnym elementem aktywności klubu są obozy terapeutyczne, a tu wymienić można: obóz dla dzieci z rodzin dotkniętych chorobą alkoholową w Chęcinach (1997 r.), obóz dla dorosłych w Szczyrku (1998 r.), obóz dla dzieci w Lewinie koło Dusznik Zdroju (1999 r.), obozy dla dzieci i dla dorosłych w Turawie (2000 r.). Organizują też wyjazdy na spotkania trzeźwościowe: w 2000 i 2001 r. byli w Brodach Iłżeckich, w każdą pierwszą sobotę czerwca uczestniczą w Jasnogórskich Spotkania AA w Częstochowie, a od roku 2002 r. obecni są na Dniach Trzeźwości Gminy Brenna. Dwunastoletnią już tradycję mają ich wspólne wyjazdy na Licheńskie Spotkania Rodzin Trzeźwościowych.

– W naszym klubie zawsze można spędzić miło czas, zagrać w szachy, karty, ping-ponga, czy choćby wspólnie pooglądać telewizję. Przede wszystkim dostać wsparcie i zrozumienie – zapewnia prezes Andrzej Borowiecki.

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na odleglejszą przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt:
Klub Abstynenta „Krokusy” w Olkuszu
32-300 Olkusz
ul. Szpitalna 9
tel.: 698 864 388
e-mail: andrzejborowiecki@interia.pl

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: Tadeusz Fulbiszewski – Klub Abstynenta „Krokusy” w Olkuszu.

]]>
Pozytywnie aktywni olkuszanie: Miasta Partnerskie http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=528 Sat, 30 Sep 2017 09:16:52 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=528 Więcej]]> Dzięki dotacji przyznanej przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” mamy możliwość przedstawiać różne inicjatywy pozytywnie aktywnych olkuszan. Wśród prezentacji tych nie mogło zabraknąć Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”, od blisko 20. lat działającego wśród społeczności Olkusza oraz Schwalbach am Taunus na rzecz zbliżenia narodów Polski i Niemiec.

Swoistą zachętą do założenia tej organizacji stało się porozumienie o partnerstwie miast Olkusza i Schwalbach, zawarte przez burmistrzów Andrzeja Ryszkę i Horsta Faesera w lipcu 1997 r. Jeszcze tego samego lata odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży z obu miast, zorganizowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Z kolei w maju 1998 r. na zaproszenie władz naszego miasta do Olkusza przyjechała delegacja mieszkańców Schwalbach.

Gościny udzielili im we własnych domach olkuszanie, którzy sami zdeklarowali chęć takiego właśnie włączenia się w budowanie partnerstwa. Wśród tych pionierów zacieśniania przyjaznych kontaktów byli m. in. pracownicy UMiG w Olkuszu, a także rodziny należące do Akcji Katolickiej przy parafii Dobrego Pasterza. Tu warto dodać, iż kontakty tej wspólnoty z parafią św. Pankracego w Schwalbach nawiązane zostały w grudniu 1997 r., a więc niedługo po oficjalnym zainaugurowaniu partnerstwa miast.

– Okazało się, że grupa niemiecka, która odwiedziła Olkusz, była już zorganizowana w Roboczym Kole Współpracy Partnerskiej z Olkuszem. Nie powinno to dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę, że najstarsze partnerstwo miast Schwalbach z francuskim Avrille kończy właśnie 40 lat, podczas gdy polska droga jednoczenia się z Europą i budowa demokratycznego państwa zaczęła się dopiero w 1989 r.

„Aby współpracować trzeba mieć pewnego partnera” – przekonywali nas już wtedy członkowie Koła z Schwalbach, i tak jesienią 1998 r. powstało Koło Współpracy Miast Partnerskich przy MOK w Olkuszu, które w 2000 r. uzyskało osobowość prawną jako Olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie” – wspomina Genowefa Bugajska, prezes tej organizacji.

Wraz z nią komitet założycielski stowarzyszenia tworzyli: Ewa Barzycka, Jan Niemczyk, Marta Baran-Szotek, Jerzy Roś oraz Iwona Habryn. Cele, jakie przed sobą i swym stowarzyszeniem postawili, najlepiej oddaje ten fragment partnerskiego dokumentu z 1997 r.: „(…) niech przyjaźń Olkusza i Schwalbach prowadzi do lepszego zrozumienia między naszymi narodami oraz kształtuje dobre stosunki międzyludzkie w Europie i na świecie, będzie pomostem łączącym człowieka z człowiekiem, miasto z miastem i kraj z krajem (…)”.

Jak tę piękną ideę przekuwają w czyn? Działalność Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie” ma charakter akcyjny, jednak podstawą są coroczne spotkania mieszkańców. Większość realizowanych przez tę organizację projektów tematycznie nawiązuje do ważnych społecznie, historycznie lub kulturalnie wydarzeń w naszych miastach i krajach.

Podkreślenia wymaga fakt, iż stowarzyszenie z równą energią angażuje się w każdą z wymienionych dopiero co dziedzin, począwszy od wspólnego z przyjaciółmi ze Schwalbach zgłębiania dziejów niełatwego częstokroć sąsiedztwa, aż po dzielenie się artystycznym dorobkiem obu lokalnych społeczności.

Niezwykle istotny jest także aspekt krajoznawczo-turystyczny partnerskich spotkań oraz bezpośredni dialog polsko-niemiecki, a szerzej europejski, czyli dyskusje na aktualne w Europie tematy. Stowarzyszenie to wspiera także polsko-niemieckie i polsko-izraelskie spotkania młodzieży w Olkuszu, co odbywa się we współpracy z olkuskim I LO, a także letnie obozy z muzyką w Sondershausen, współorganizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną w Olkuszu.

– Bardzo ważne są dla nas również spotkania międzypokoleniowe, które wzbogacają nasze projekty w „dodatkową energię”. Liczymy też na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi, na ich pomysły i opinie: czego dzisiaj oczekują od polsko-niemieckiej współpracy, co jest dla nich ważne? – wyjaśnia prezes „Miast Partnerskich”.

W tym roku obchodzone są dwudzieste urodziny partnerstwa miast. Z tej okazji w lipcu mieliśmy okazję wysłuchać koncertu niemieckiego pianisty Michaela Dornera w olkuskiej Galerii BWA, zaś w Schwalbach przedstawiciele Olkusza podpisali wspólnie z niemieckimi przyjaciółmi Partnerską Deklarację. Na przyszły rok zaplanowane też zostały obchody dwudziestolecia współpracy mieszkańców w naszym mieście.

Każdy mieszkaniec Olkusza może nawiązać kontakt z tym stowarzyszeniem i włączyć się do partnerskiej współpracy. – Zapraszamy, warto poznać nasze partnerskie miasto i mieszkańców Schwalbach, co potwierdza także Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz sprawujący honorowy patronat nad partnerstwem miast – dodaje Genowefa Bugajska.

My zaś serdecznie zachęcamy do odwiedzenia nowej strony internetowej tego stowarzyszenia: www.miasta-partnerskie.eu, gdzie można dowiedzieć się znacznie więcej o jego historii i dokonaniach, bliżej poznać efekty działań olkuszan zaangażowanych w budowanie międzynarodowego partnerstwa.

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt:
Olkuskie Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”
ul. Fr. Nullo 29 (budynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu)
tel.: 515 142 188
www.miasta-partnerskie.eu
e-mail: gbugajska@wp.pl

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: http://pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: archiwum Olkuskiego Stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”.

]]>
Pozytywnie aktywni olkuszanie: Amonit http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=509 Mon, 25 Sep 2017 13:17:21 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=509 Więcej]]> Dzięki dotacji przyznanej przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” mamy możliwość zaprezentowania działających w naszym mieście i powiecie stowarzyszeń. Po co? Jesteśmy przekonani, że warto promować inicjatywy ludzi, którzy realizują swe pasje z pożytkiem dla innych. Tym razem, czyli na szóste już spotkanie z pozytywnie aktywnymi olkuszanami, umówiliśmy się z Agnieszką Lis – wiceprezes OGT Amonit.

Co skrywa nazwa tego stowarzyszenia, bardziej kojarząca się z prehistorycznym głowonogiem, niż pozarządową organizacją?

Agnieszka Lis: Rzeczywiście nazwa naszego stowarzyszenia, czyli Olkuskiej Grupy Turystycznej Amonit, nawiązuje do tych prehistorycznych morskich zwierząt, których skamieniałości tak często możemy wypatrzyć wędrując po jurajskich szlakach. Obszar naszego działania to przede wszystkim teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej, a geologia Jury wiąże się przecież z głowonogami, stąd w nazwie to nawiązanie do amonitów.

Kiedy powstało to stowarzyszenie, kto je założył i skąd w ogóle wziął się pomysł na taką organizację w Olkuszu?

A. L.: Stowarzyszenie powstało w grudniu 2013 roku. Pomysł powołania tego typu organizacji zrodził się w gronie osób, których połączyła przede wszystkim chęć wspólnego wędrowania, a także organizacji imprez, za pomocą których moglibyśmy promować piękno Jury, zachęcać innych do uprawiania turystyki. Posiadanie „osobowości prawnej” wiele ułatwia, zwłaszcza w kontaktach z innymi instytucjami, znacznie więcej można osiągnąć działając w ramach struktury formalniej, niż nieformalnej. Stąd idea stowarzyszenia.

Na czym polega codzienna działalność Grupy Amonit?

A. L.: Jesteśmy organizacją turystyczną, więc większość naszych działań to głównie imprezy turystyczne, choć nie brakuje także imprez poświęconych historii czy zabytkom Ziemi Olkuskiej. Nastawiamy się przede wszystkim na organizację otwartych, bezpłatnych wędrówek po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Do dnia dzisiejszego takich wędrówek zrealizowaliśmy już kilkanaście. Odwiedziliśmy m. in.: Dolinę Będkowską, Kobylańską, Sąspowską, czy Stołową Górę. Organizujemy także wycieczki po Pustyni Błędowskiej, w tym „Nocne Zwiedzanie”, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem i to nie tylko wśród olkuszan.

Oczywiście w swojej działalności nie ograniczmy się wyłącznie do obszaru Jury. Dla naszych członków organizujemy na przykład „Weekendy z Amonitem w górach”. W ramach tych górskich wędrówek zdobywaliśmy między innymi Turbacz, Babią Górę, Kudłacze, Stożek czy Wysoką w Pieninach. Od roku 2014 organizujemy także warsztaty krajoznawcze na terenie województwa świętokrzyskiego. W tym roku zamierzamy odwiedzić Ponidzie.

Co można wymienić, jako szczególne osiągnięcia, sukcesy Stowarzyszenia?

A.L.: Nie mamy jakichś spektakularnych osiągnięć, zresztą na takie sukcesy się nie nastawiamy. Dla nas sam fakt, że nasze imprezy cieszą się sporym zainteresowaniem jest już powodem do radości. Wędrują z nami nie tylko mieszkańcy gminy czy powiatu, ale także turyści, a nierzadko całe rodziny z Krakowa, Wieliczki, Zagłębia, Myszkowa, nawet z Częstochowy. To naprawdę cieszy.

Dla niektórych być może sukcesem będzie także i to, że jeszcze nikogo nie zgubiliśmy podczas naszych wędrówek (tu nasza rozmówczyni roześmiała się – przyp. red.). A tak na poważnie to warto wspomnieć, że jeden z naszych projektów – „Wielka Wojna na Ziemi Olkuskiej”, został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. Dla nas to również duże wyróżnienie.

Jak wygląda finansowanie takiej działalności, sięgacie po granty, pozyskujecie sponsorów, prowadzicie działalność gospodarczą?

A. L.: Jesteśmy organizacją non profit, nie prowadzimy działalności gospodarczej, właściwie jedyne nasze stałe przychody to… składki członkowskie. Nie ma co ukrywać, nasz budżet jest dość ograniczony, dlatego wszystkie „amonitowe” imprezy organizujemy społecznie, w oparciu o nieodpłatną pracę członków naszego stowarzyszenia.

Bierzemy także udział w organizowanym przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu konkursie dla organizacji pozarządowych i jakieś środki w ten sposób udaje nam się dodatkowo pozyskać, ale nie są to wielkie kwoty. Sporym wsparciem są dla nas na pewno materiały promocyjne i krajoznawcze, na które zawsze możemy liczyć ze strony chociażby Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Urzędu Gminy w Kluczach czy Związku Gmin Jurajskich.

Czy poza tym Amonit współpracuje z urzędami, instytucjami i innymi organizacjami pozarządowymi, a jeśli tak, to na czym polega i jak układa się ta współpraca?

A. L.: Większość imprez organizujemy samodzielnie, ale wspieramy od czasu do czasu imprezy realizowane przez UMiG w Olkusz, czy Punkt Informacji Turystycznej w Olkuszu. Współpracowaliśmy między innymi przy organizacji zeszłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, akcji „Poznaj Olkusz”, czy tegorocznym „Otwarciu Sezonu Turystycznego”.

Dlaczego warto włączyć się w działalność tego Stowarzyszenia, czym zachęcilibyście olkuszan do aktywności w Amonicie?

A. L.: Dlaczego warto uczestniczyć w amonitowych imprezach? Bo warto aktywnie spędzać czas, bo warto uprawiać turystykę, bo warto poznawać świat, który nas otacza, wiele tych „bo” można by jeszcze wymieniać. Organizując wycieczki przywiązujemy wagę nie tylko do atrakcyjności trasy pod względem krajobrazowym, ale także do walorów edukacyjnych, dlatego w trakcie naszych imprez zawsze towarzyszą nam przewodnicy, dzięki czemu uczestnicy mogą liczyć na fachowy komentarz.

Nasze wędrówki są otwarte, nie ma zapisów, co oznacza, że każdy, kto ma ochotę może z nami wędrować. Co ważne, nie pobieramy za uczestnictwo żadnych pieniędzy, są one bezpłatne. W naszej ofercie nie brakuje imprez o charakterze rodzinnym, jak i imprez tematycznych. Właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Już niebawem kolejna wędrówka. Tym razem zapraszamy do Doliny Wodącej.

Dziękuję za rozmowę i za zaproszenie.

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na odleglejszą przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt:
tel.: +48 507 837 300
e-mail: ogt.amonit@onet.pl
www.facebook.com/ogt.amonit/

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: http://pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: Agnieszka Lis, Anna Niewiadomska i Lucyna Parcz – Olkuska Grupa Turystyczna Amonit.

]]>
Pozytywnie aktywni olkuszanie: Stowarzyszenie Teatralno-Literackie http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=484 Sat, 09 Sep 2017 20:30:45 +0000 http://pomost.rsm.olkusz.pl/?p=484 Więcej]]> To już piąte spotkanie z mieszkańcami naszego miasta, którzy tworzą organizacje pozarządowe i realizują w nich swoje pasje z pożytkiem dla lokalnej społeczności. Dotacja przyznana w tym roku przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” stwarza możliwość i dobrą okazję do ich zaprezentowania. Tym razem postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o Stowarzyszeniu Teatralno-Literackim, a wyjaśnień udzielił nam jego prezes dr hab. Przemysław Kania.

Jak doszło do powstania STL, kto był pomysłodawcą i skąd wziął się pomysł, by w niezbyt wielkim przecież mieście stworzyć organizację zajmującą się właśnie teatrem i literaturą?

Przemysław Kania: Od 13 grudnia 2001 roku działało w Olkuszu Towarzystwo Kultury Teatralnej. Jego celem była popularyzacja edukacji i kultury teatralnej wśród młodzieży szkolnej oraz społeczności powiatu olkuskiego poprzez różnego rodzaju wydarzenia, związane z szeroko pojmowaną sztuką teatru. 27 marca obchodzone jest Święto Teatru.

W tym dniu też, w 2015 roku podsumowano działalność TKT, które zostało zastąpione przez Stowarzyszenie Teatralno-Literackie. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest kontynuacja przedsięwziąć, podejmowanych przez TKT, współpraca dzieci i młodzieży w różnym wieku we wszelakich działaniach artystycznych oraz upowszechnianie edukacji i kultury teatralnej.

Kiedy nastąpiło rozpoczęcie działalności i jaki wówczas był skład zarządu, kim byli i kim są obecnie ludzie kierujący stowarzyszeniem?

P. K.: W trakcie zebrania założycielskiego Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu w dn. 9.12.2014 r. został wybrany Zarząd, który do chwili obecnej działa w tym składzie. Prezesem jest dr hab. Przemysław Kania – aktor Teatru Zagłębia oraz wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, Wydział we Wrocławiu. Wiceprezesi to: Małgorzata Dachowska – obecnie Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Olkuszu, Anna Hajduła – nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu i Ewa Matusiak – nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 6 w Olkuszu.

Sekretarzem Zarządu jest Danuta Sioła – pracownik administracji w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu, skarbnikiem Anna Wańko – pracownik administracji w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu, a członkami: Cyryla Mazur – były dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu, Grażyna Wącław – emerytowany nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół nr 3 w Olkuszu, Jacek Majcherkiewicz – olkuski poeta, prozaik, karykaturzysta.

Czym na co dzień zajmują się władze i członkowie STL?

P. K.: STL skupia wokół siebie osoby tworzące, popularyzujące i wspierające kulturę teatralną, integruje olkuskie środowisko artystyczne. Współpracuje z władzami lokalnymi, instytucjami kulturalnymi i stowarzyszeniami przy organizacji różnego typu imprez kulturalnych. Wszystkie działania Stowarzyszenia związane są z udziałem w międzynarodowym ruchu teatru. Organizujemy festiwale, konkursy, przedstawienia teatralne, wspieramy działalność charytatywną, a także staramy się zapobiegać izolacji i wykluczeniu społecznemu osób starszych, niepełnosprawnych poprzez integrację ze środowiskiem lokalnym, regionalnym.

Tu pozwolę sobie dodać, że Stowarzyszenie ma szczęście do prezesa fachowca w dziedzinie teatru, laureata wielu prestiżowych nagród w tym Olkuskiej Nagrody Artystycznej Przemysława Kanię, doktora habilitowanego w dziedzinie Sztuk Teatralnych, aktora Teatru Zagłębia w Sosnowcu (od 2007r.), nauczyciela akademickiego – profesora nadzwyczajnego na Wydziale Aktorskim oraz Wydziale Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie i Filii we Wrocławiu, prowadzącego zajęcia teatralne w olkuskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, organizatora oraz autora wielu projektów teatralnych, wykładów i warsztatów dla uczniów i nauczycieli z zakresu wymowy scenicznej, a także autora książki „Wyraźnie… Dokładnie… Precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne”.

Wracając do działalności STL, to które osiągnięcia uważacie Państwo za największe lub najważniejsze w dotychczasowej aktywności?

P. K.: Chętnie włączamy się w akcje artystyczne, ale przede wszystkim organizujemy własne, jak np. Spotkanie z kolędą, Międzynarodowy Dzień Teatru, Koncert Bajkowy, konkursy: Wiedzy o teatrze, na Recenzję teatralną, Bliżej teatru, minirecitale, spotkania z pisarzami, dyskusje, panele, konferencje m.in. Klubu Interesującej Książki Czyta-MY. Organizujemy liczne wyjazdy do filharmonii, teatrów, instytucji kultury, na koncerty plenerowe. Jesteśmy autorami wielu projektów. Nasze stowarzyszenie stawia na interaktywność i interdyscyplinarność w przestrzeni miejskiej, jest otwarte na różne formy współpracy przy organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych lub lokalnych realizowanych m. in. jako partner z Biblioteką Pedagogiczną, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu, wspólnie z ośrodkami kultury, szkołami, przedszkolami, instytucjami, pisarzami, aktorami itp.

Wszystkie te działania mają za zadanie wprowadzić do tajemniczego świata teatru, zapoznać z jego tworzywem oraz uwrażliwić na sztukę młodych odbiorców kultury. Przy realizacji licznych przedsięwzięć pracuje wiele osób, miłośników teatru i lubiących współpracę z dziećmi i młodzieżą. Dlatego dziękujemy wszystkim członkom Stowarzyszenia Teatralno – Literackiego oraz sympatykom, przyjaciołom za wspieranie naszych działań, za każdy nawet drobny gest skierowany w stronę naszego stowarzyszenia.

Jakie plany macie Państwo na najbliższą i odleglejszą przyszłość?

P. K.: Będziemy kontynuować naszą dotychczasową działalność, angażować się w różne przedsięwzięcia realizowane na terenie powiatu, podejmować nowe wyzwania. Jesteśmy stowarzyszeniem z krótkim stażem wobec tego wszystko jeszcze przed nami.

Jak STL finansuje swoje projekty, korzystacie Państwo z grantów, pomocy sponsorów?

P. K.: Źródłami powstania majątku STL są: składki członkowskie, darowizny, środki pochodzące z ofiarności prywatnej, wpływy z działalności statutowej STL, dochody z majątku STL, dochody z kapitału, dotacje, subwencje, środki z funduszy publicznych, granty.

Czy, a jeśli tak to z kim i w jaki sposób STL współpracuje? Mam tu na myśli urzędy, instytucje oraz inne organizacje pozarządowe.

P. K.: STL współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Olkuszu, z którymi wspólnie realizujemy różne przedsięwzięcia, np. akcja: Narodowe Czytanie, konkursy: Powiatowy Konkurs Czytelniczy Mistrz Pięknego Czytania, projekty: „Przyszłość jest dziś – 3 dni z fantastyką”, warsztaty literackie. Stowarzyszenie Teatralno-Literackie, Stowarzyszenie na Rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie Filia w Olkuszu wspólnie realizują projekt prowadzenia i promocji strony internetowej dla artystów ziemi olkuskiej. Celem przedsięwzięcia jest:
– promocja twórczości młodzieży szkolnej oraz olkuskich artystów a w szczególności: poetów, pisarzy, grafików, malarzy, fotografików, aktorów, wokalistów;
– promocja miasta Olkusz jako miejsca sprzyjającego działaniom twórczym;
– prezentacja dokonań i osiągnięć twórców regionalnych oraz młodzieży szkolnej;
– udostępnienie i łatwiejsze dotarcie z twórczością lokalnych artystów do młodego pokolenia;
– stworzenie archiwum twórczości literackiej, fotograficznej i malarskiej artystów Gminy Olkusz;
– stworzenie w świecie multimedialnym miejsca dla osób, które same nie potrafią lub nie mogą tam dotrzeć;
– prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez promowanie twórczości regionalnej, spotkania z artystami, organizowanie akcji skanowania twórczości poetów regionalnych przez młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


Bardzo dobrze układa nam się współpraca z jednostkami samorządowymi. Mam tu na myśli Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy Klucze. Jesteśmy otwarci na różne pomysły. Ostatnio STL było organizatorem I edycji Konkursu literacko-plastyczno-ekologicznego pod hasłem „Chrońmy źródła wody”, zorganizowanego na prośbę Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu.

Czym zachęcilibyście Państwo naszych Czytelników do włączenia się w Waszą działalność? Czy STL jest organizacją wyłącznie dla twórców, czy również osób interesujących się teatrem i literaturą?

P. K.: STL skupia osoby, które są otwarte na każde działanie związane z szeroko rozumianą profesjonalną kulturą teatralną i literacką. Każdy kto chociaż w niewielkim stopniu jest nią zainteresowany może włączyć się w nasze działania i zostać członkiem stowarzyszenia. Podstawą dołączenia do przeszło 50 osobowej grupy miłośników i sympatyków przedsięwzięć kulturalnych jest chęć współpracy i pozytywne nastawienie.

Dziękuję za rozmowę i życzę wielu sukcesów.

 

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na odleglejszą przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Adres: STL działa przy Zespole Szkół nr 3 im. A. Kocjana w Olkuszu, 32-300 Olkusz, ul. Fr. Nullo 32
tel.: (32) 643 06 92 w. 47
strona internetowa: stlolkusz.wordpress.com
e-mail: stl.olkusz@wp.pl

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: archiwum Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu.

]]>