Pozytywnie aktywni olkuszanie: „Krokusy”

Na jakość życia i rozwój wszelkich społeczności decydujący wpływ mają ich aktywni członkowie. To właśnie im, tworzącym w naszym mieście organizacje pozarządowe i działającym dla dobra innych, poświęcamy ten cykl artykułów. Dzięki dotacji przyznanej w bieżącym roku przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” mamy możliwość zaprezentować ich działalność. Tym razem zapraszamy na spotkanie z Klubem Abstynenta „Krokusy”.

Celem istnienia Klubu „Krokusy” w Olkuszu jest doprowadzenie do stałej abstynencji jego członków, organizowanie im wolnego czasu, a także propagowanie trzeźwego stylu życia. Klub założony został wiosną 1996 r. Pomysł jego utworzenia powstał w umysłach ludzi, którzy spotykali się wówczas w grupie Anonimowych Alkoholików w Domu Kultury w Olkuszu. Grupa AA istnieje od maja 1992 r.

Głównymi inicjatorami założenia Klubu byli Tadeusz Kastelnik oraz Arnold Kramarz, który zmarł 12 sierpnia ubiegłego roku. Od początku w organizowaniu klubu brał udział i był członkiem zarządu obecny jego prezes Andrzej Borowiecki. Tak wspomina on początki działalności: – Pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się w domu Arnolda Kramarza. Towarzyszyły nam nasze żony i to one właśnie były jednymi z pierwszych Klubowiczów. Z ilością członków różnie na przestrzeni lat było, obecnie jest nas 39 osób.

Pierwszym prezesem „Krokusów”, a to w okresie 1996-1997 r., był wspomniany już Arnold Kramarz. Przez następne dwa lata funkcję tę sprawował Zbigniew Gonera. Od 1999 r. do dziś na czele zarządu klubu stoi Andrzej Borowiecki. Jak sam podkreśla organizację tę tworzą przede wszystkim ludzie, ale nie bez znaczenia dla ich aktywności jest również miejsce. Od Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, kiedy burmistrzem był Andrzej Ryszka, dostali w użyczenie piętro w budynku przy ul. Szpitalnej 9. Obiekt ten był wówczas zapuszczony, ogrzewany piecami kaflowymi. Członkowie klubu sami doprowadzili pomieszczenia do użytku, zaś niezbędny dla zapewnienia ciepła węgiel mieli po poprzednich użytkownikach.

– Od początku wielkie wsparcie w naszych działaniach mieliśmy od burmistrzów: Andrzeja Ryszki, Andrzeja Kalisty, Dariusza Rzepki i obecnego włodarza Olkusza, pozytywnie nastawionego do naszej działalności Romana Piaśnika. Warto wspomnieć i wyrazić wdzięczność za pomoc w naszych działaniach pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu: Marii Jędrysik – ówczesnej naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Jackowi Imielskiemu – naczelnikowi Wydziału Spraw Społecznych i Bogusławie Lasocie – pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, która od początku swojej działalności, tj. od 1998 r., jest naszym opiekunem. Dzięki zaangażowaniu Marii Jędrysik i Bogusławy Lasoty w 1998 r. przeprowadzono kapitalny remont budynku. Wtedy też zainstalowano centralne ogrzewanie – powiedział nam Andrzej Borowiecki.

Klub jest czynny od poniedziałku do czwartku w godz. 16.00-20.00, wówczas w budynku przy ul. Szpitalnej 9 pełnione są dyżury. W piątki o godz. 18.00 i w niedziele o godz. 17.00 odbywają się tam spotkania Grupy Anonimowych Alkoholików. Na prośbę zarządu „Krokusów” od 1997 do 2002 r. Urząd Miasta i Gminy zatrudniał w klubie dwoje instruktorów terapii uzależnień, byli to: Iza Strzelecka i Witold Kozieł, a także psycholog Ninę Nadgórską. Inicjatywa ta wypełniała istotną lukę, gdyż w tym okresie nie było jeszcze na terenie Olkusza terapii prowadzonej w poradni odwykowej.

Czym klubowicze zajmują się dziś poza wcześniej wymienionymi spotkaniami i dyżurami? Oczywiście ściśle współpracują z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ale też organizują czas wolny swoich członków. Wśród cyklicznych inicjatyw Krokusów wymienić można: wieczory kolęd w święto Trzech Króli, tłuste czwartki, ogniska integracyjne, spotkania przy muzyce karaoke, zabawy sylwestrowe, a także wycieczki krajoznawcze. Nie ograniczają się przy tym do własnego towarzystwa, bowiem bliskie relacje łączą ich z klubowiczami w Dąbrowie Górniczej i Trzebini. W 2014 r. uczestniczyli w Grze Miejskiej „Wyprawa PO MOC”, zorganizowanej przez Bogusławę Lasota.

Ważnym elementem aktywności klubu są obozy terapeutyczne, a tu wymienić można: obóz dla dzieci z rodzin dotkniętych chorobą alkoholową w Chęcinach (1997 r.), obóz dla dorosłych w Szczyrku (1998 r.), obóz dla dzieci w Lewinie koło Dusznik Zdroju (1999 r.), obozy dla dzieci i dla dorosłych w Turawie (2000 r.). Organizują też wyjazdy na spotkania trzeźwościowe: w 2000 i 2001 r. byli w Brodach Iłżeckich, w każdą pierwszą sobotę czerwca uczestniczą w Jasnogórskich Spotkania AA w Częstochowie, a od roku 2002 r. obecni są na Dniach Trzeźwości Gminy Brenna. Dwunastoletnią już tradycję mają ich wspólne wyjazdy na Licheńskie Spotkania Rodzin Trzeźwościowych.

– W naszym klubie zawsze można spędzić miło czas, zagrać w szachy, karty, ping-ponga, czy choćby wspólnie pooglądać telewizję. Przede wszystkim dostać wsparcie i zrozumienie – zapewnia prezes Andrzej Borowiecki.

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele ambitnych planów na odleglejszą przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt:
Klub Abstynenta „Krokusy” w Olkuszu
32-300 Olkusz
ul. Szpitalna 9
tel.: 698 864 388
e-mail: andrzejborowiecki@interia.pl

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: pomost.rsm.olkusz.pl

Tekst: Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” w Olkuszu.
Zdjęcia: Tadeusz Fulbiszewski – Klub Abstynenta „Krokusy” w Olkuszu.