Pozytywnie aktywni olkuszanie: SIMO

Nie siedzą godzinami przed telewizorami, monitorami komputerów, albo ze smartfonami w dłoniach. Robią coś dla innych, realizują się na różne sposoby z pożytkiem dla swych lokalnych społeczności. Dotacja przyznana w tym roku przez Gminę Olkusz dla Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost” stwarza możliwość i dobrą okazję do ich zaprezentowania, szczególnie tych najmłodszych i jeszcze mało znanych olkuskich stowarzyszeń. Cykl spotkań z pozytywnie aktywnymi olkuszanami zaczynamy od SIMO.

Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej, bo tak brzmi pełna nazwa tej organizacji, zarejestrowane zostało w październiku 2013 r. Założyli je młodzi ludzie z Olkusza, przekonani o konieczności budowania społeczeństwa obywatelskiego, rozwijania świadomości przede wszystkim w nowym pokoleniu mieszkańców i pobudzania ich do działania na rzecz poprawy jakości życia w małych Ojczyznach, gminie, mieście, czy na osiedlu.

– Początki były trudne, młodym stowarzyszeniom niełatwo rywalizować o granty ze znanymi, działającymi od wielu lat organizacjami pozarządowymi. Ale nie poddawaliśmy się, realizowaliśmy projekty bez wsparcia z zewnątrz, pomagali nam lokalni sponsorzy – wspomina Olga Kamionka, prezes SIMO. Swoją aktywnością społeczną w Polsce rozpoczynała jako wolontariuszka w Klubie „Przyjaźń”, prowadzonym przez Stowarzyszenie Wszyscy Dla Wszystkich. Stamtąd, co sama podkreśla, wyniosła nie tylko doświadczenie, ale też inspiracje do dalszej działalności. Wcześniej działała w organizacjach studenckich na Ukrainie, skąd pochodzi.

Międzynarodowa współpraca, wymiana młodzieży, szczególnie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, są jednymi z priorytetów SIMO. Dzięki partnerstwu ze stowarzyszeniem z Estonii, w kraju tym gościli olkuszanie. Głównym celem wizyty był udział w warsztatach programu Erasmus+ pod egidą Unii Europejskiej. Trzeba zaznaczyć, że nie zostali oni wybrani spośród zarządu, czy członków organizacji, lecz w ramach otwartego naboru. Zaangażowaniu młodych mieszkańców naszego miasta w problemy międzynarodowe służyła też symulacja ONZ z udziałem olkuskich licealistów, zrealizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Instytutem Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

– To były akcje, a my czuliśmy potrzebę codziennej, stabilnej działalności. Jej spełnienie przyniósł pomysł aktywowania Klubu „Krecik” na osiedlu Młodych. W ubiegłym roku zwrócił się z tym do nas Zarząd Osiedla, nasza idea na prowadzenie klubu została przyjęta pozytywnie. Obecnie dzięki grantom z Urzędu Miasta i Gminy prowadzimy w „Kreciku” trzy projekty, a mamy plany kolejnych przedsięwzięć służących rozwijaniu wspólnych zainteresowań, edukacji, rozrywce oraz integrowaniu naszej lokalnej społeczności. Czeka nas też już niedługo projekt finansowany ze środków Województwa Małopolskiego w kooperacji z Kołem Naukowym Studentów Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego, a dedykowany dla olkuskich licealistów – opowiada z nieskrywanym entuzjazmem Olga Kamionka.

Cykl zajęć plastycznych „Razem z dziećmi”, realizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 10 „Zumba na świeżym powietrzu”, czy zaplanowana na wrzesień tego roku wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau, miejsca kaźni olkuszan – to zaledwie przykłady działalności SIMO. Składają się na nią również prowadzone w kilku grupach kursy języka angielskiego i rosyjskiego, fitness, tai-chi, joga, gry planszowe, malowanie na szkle, a także Klub Kresowy propagujący kulturę oraz kuchnię dawnych kresów Rzeczpospolitej.

– 19 sierpnia wspólnie z Zarządem Osiedla organizujemy Festyn na osiedlu Młodych, który będzie dla nas kolejnym ogromnym wyzwaniem organizacyjnym. Ponadto cieszy nas przynosząca wiele dobrego współpraca nie tylko z Zarządem Osiedla, ale również z wieloma innymi partnerami: Instytutem Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Nieżyńskim Uniwersytetem Państwowym im. Gogola, Hufcem ZHP w Olkuszu, Klubem Seniora „Radość” oraz licznymi organizacjami pozarządowymi z Europy. Partnerstwo z Klubem Seniora z Osiedla Młodych dobitnie pokazuje, że chociaż w nazwie i wśród większości członków mamy młodzież, to jesteśmy otwarci i działamy z osobami starszymi oraz dziećmi – wyjaśnia prezes SIMO.

Więcej o niektórych spośród inicjatyw tego stowarzyszenia przeczytać można w artykułach Przeglądu Olkuskiego:
http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/11628-mlodzi-olkuszanie-w-stolicy-estonii
http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/11998-symulacja-rady-bezpieczenstwa-onz

Pełni są pozytywnej energii, potrafią wykorzystać ją na korzyść lokalnej społeczności, a mają też wiele planów na przyszłość. Bez wątpienia warto do nich dołączyć.

Kontakt z SIMO:
Olga Kamionka 789 367 302 – prezes stowarzyszenia
Mateusz Kamionka 506 919 441 – wiceprezes stowarzyszenia
e-mail: simolkusz@gmail.com
Fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/krecikolkusz/

Zachęcamy też do zapoznania się z projektem Centrum Wspomagania Organizacji Pozarządowych „Pomost”: http://pomost.rsm.olkusz.pl

Zdjęcia: archiwum SIMO.