Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu – przeciw Wykluczeniu

wpis w: Aktualności | 0

Dnia 17 marca 2015 roku, z inicjatywy pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu, powstało Olkuskie Stowarzyszenie Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, z zamiarem wspierania działalności tej placówki, prowadzonej wówczas przez Powiat Olkuski. W skład Stowarzyszenia weszli także członkowie rodzin uczestników olkuskiego ŚDS-u, przedstawiciel uczestników, a także grono sympatyków. W dniu 3 września 2015 roku Zarząd Powiatu w Olkuszu ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego pn. „Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu”, do którego Stowarzyszenie zdecydowało się przystąpić. Przedstawiona oferta spełniła wymagane kryteria i otrzymała rekomendację komisji konkursowej. Zarząd Powiatu w Olkuszu zdecydował o zleceniu prowadzenia Domu, w okresie od 1.01.2016 r. do 31.12.2018 r., Olkuskiemu Stowarzyszeniu Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Główny kierunek działań Stowarzyszenia od początku jego istnienia to twórcza aktywizacja osób z zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną oraz schorzeniami neurologicznymi. Należy pamiętać, że Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) w Olkuszu jako samodzielna jednostka oferuje bogatą ofertę usług terapeutyczno – rehabilitacyjnych od 2004 roku. Powierzenie prowadzenia tej placówki organizacji pozarządowej umożliwiło pozyskiwanie dodatkowych środków, służących jej rozwojowi i poszerzeniu oferty, np. poprzez różnego rodzaju projekty.

Codzienność placówki to nieustające działanie i stały rozwój. ŚDS zapewnia swoim podopiecznym opiekę, terapię i rehabilitację 5 dni w tygodniu przez 8 godzin. Od poniedziałku do piątku podopieczni placówki mogą brać udział w terapii zajęciowej, zajęciach rehabilitacyjnych, korzystać z poradnictwa psychologicznego czy uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach ze specjalistami (np. lekarzem psychiatrą, przedstawicielami urzędów i instytucji). Pięć pracowni, w tym: komputerowa z sekcją artystyczną, arteterapii, krawiecko – dziewiarska czy kulinarna, pomaga uczestnikom oswoić świat i odnaleźć w sobie pasję i chęć do działania.

Wartość integracyjną, a także terapeutyczną, ma kontakt podopiecznych ŚDS z muzyką, sztuką czy też turystyką. Udział w festiwalach piosenki, konkursach recytatorskich, plastycznych, wystawach, wyjazdach do teatru, wycieczkach krajoznawczych (w 2016 roku do Karpacza, Wrocławia, Bałtowa, Czernej ,Krakowa – Łagiewnik, Teatru Zagłębia) to nie tylko elementy rehabilitacji społecznej, ale przede wszystkim prezentacja siebie i własnych dokonań, pokazanie, że wartość człowieka nie maleje wraz z jego niepełnosprawnością, ale rośnie poprzez tolerancję i zrozumienie ze strony osób pełnosprawnych. Olkuskie Stowarzyszenie Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu, prowadzące ŚDS w Olkuszu ponadto samo podejmuje szereg inicjatyw zmierzających do integracji zarówno wewnątrz środowiska osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami psychicznymi (integracja pomiędzy uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej – WTZ , Szkół Specjalnych oraz podopiecznych ŚDS), jak i na zewnątrz tego środowiska.

W kalendarz imprez województwa małopolskiego organizowanych przez ŚDS w Olkuszu na stałe wpisał się Konkurs Karaoke, który odbył się w tym roku już po raz 9! Na uwagę zasługuje jednak fakt, że tym razem zasięg i ranga Konkursu wzrosła, gdyż do udziału zaproszono, oprócz małopolskich śds-ów, również uczniów Szkoły Specjalnej oraz uczestników WTZ. Do innych przedsięwzięć zapobiegających wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi oraz działających na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych należą m.in.:  I Integracyjny Turniej Osób Niepełnosprawnych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, który odbył się  3 czerwca 2016r,  „Plener otwartych uczuć” – projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „Klucz”, Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych,  „Aktywność moją szansą” – projekt realizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy rodzinie w Olkuszu.

Każdy z naszych podopiecznych jest inny, równie wartościowy, niezwykły i szczególny. Potrzeba czasu, by tę wartość dostrzec . . . – podkreśla prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu – Ilona Muchajer – Nagawiecka. Dostrzec i zrozumieć, że inny nie oznacza gorszy – to zadanie na dziś dla każdego z nas.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Nie daj sam się wykluczyć i nie pozwól wykluczyć kogokolwiek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *